16 Ապրիլ 2012 - 08:18 AMT
Հայաստանն ու Իսրայելը մտադիր են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության մասին պայմանագիր կնքել: Այս մասին ապրիլի 16-ին Երևանում հայտարարել է Իսրայելի գյուղատնտեսության և գյուղական զարգացման նախարար, Քնեսետի պատգամավոր տիկին Օրիտ Նոկեդին ` իր հայ գործընկեր` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի հետ հանդիպման շրջանակներում: «Ես համոզված եմ, որ մենք ոչ միայն համագործակցության մասին համաձայնագիր կկնքենք, այլ կկարողանանք իրականացնել դրա բոլոր դրույթները»,-ընդգծել է նա` շնորհակալություն հայտնելով գործընկերոջը ջերմ ընդունելության համար:
Ապրիլի 15-17 Երևանում է գտնվում իսրայելական պատվիրակությունը` գյուղատնտեսության և գյուղական զարգացման նախարար, Քնեսետի պատգամավոր տիկին Օրիտ Նոկեդիի գլխավորությամբ:
Միաժամանակ Նոկեդին Սերգո Կարապետյանին հրավիրել է մայիսին այցելել Իսրայել, հույս հայտնելով, որ չնայած կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին, հայ նախարարը անպայման կայցելի իր երկիր: Ինքն էլ խոստացավ Հայաստան վերադառնալ ընթացիկ տարվա աշնանը: Այս առնչությամբ Իսրայելի գյուղատնտեսության և գյուղական զարգացման նախարարը հավելել է, որ հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծելու աշխատանքային խումբ` երկկողմանի համագործակցության շրջանակներում ընդգրկված հարցերի և քննարկումների համար լուծումներ որոնելու համար:
Իր հերթին Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ Իսրայելի նախարարի հետ արդեն քննարկվել են փորձի փոխանակման համատեքստում կենդանաբուծության, ձկնաբուծության զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման և կադրերի վերապատրաստման և խորհրդատվության մի շարք հարցեր: «Մեր հարաբերություններն Իսրայելի հետ մինչ օրս լավ զարգացած չէին, նախարարի այցը նոր քայլ կլինի դրանց ընդլայնման և խորացման համար»,-ընդգծել է Կարապետյանը: Ընդ որում, նա կարևորել է համագործակցությունը ոչ միայն գյուղատնտեսության ոլորտում, այլ նաև տնտեսության մյուս ոլորտներում ևս:
Այցի շրջանակներում նախատեսվում են հանդիպումներ նաև ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարքի հետ:
Իսրայելական պատվիրակությունը կայցելի նաև Երևանի կոնյակի գործարան, կծանոթանա Մատենադարանի թանգարան-ինստիտուտի ձեռագերին և ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրին:

Армения и Израиль намерены подписать соглашения о сотрудничестве в сфере сельского хозяйства. Об этом 16 апреля в Ереване заявила министр сельского хозяйства и сельского развития, депутат Кнессета Орит Нокеди в рамках встречи со своим армянским коллегой министром сельского хозяйства Армении Серго Карапетяном. «Я уверена, что мы не только подпишем соглашение о сотрудничестве, но и сможем реализовать все его положения», – подчеркнула она, поблагодарив коллегу за теплый прием.
С 15-17 апреля в Ереване находится израильская делегация во главе с министром сельского хозяйства и сельского развития, депутатом Кнессета госпожой Орит Нокеди.
Одновременно Орит Нокеди пригласила Серго Карапетяна посетить Израиль в мае, выразив надежду, что, не смотря на предстоящие парламентские выборы (6 мая), армянский министр обязательно посетит страну. Сама же пообещала вернуть в Армению осенью текущего года. В связи с этим министр сельского хозяйства и сельского развития Израиля добавила, что по итогам встречи была достигнута договоренность о создании рабочей группу для поиска решений обсужденных и намеченных вопросов в рамках двухстороннего сотрудничества.
В свою очередь Серго Карапетян добавил, что с министром Израиля уже был обсужден ряд вопросов, в частности, развитие животноводства в контексте обмена опытом, рыболовства с внедрением современных технологий, развитие тепличного хозяйства, а также вопросы предоставления консультаций и переподготовки кадров. «Наши отношения с Израилем до сих пор не были достаточно развиты, визит министра послужит новым шагом для их расширения и углубления», – подчеркнул Серго Карапетян. При этом он придал важность развитию отношений не только в сфере сельского хозяйства, но и остальных отраслях экономики.