16 Ապրիլ 2012 - 08:02 AMT
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության շրջանակում (ԱրմՌոբոտիքս) հայտարարում է «Գծին հետևող ռոբոտ 2012» մրցույթի գրանցումը, որը կիրականացվի http://digitec.am/armrobotics.php?id=186 կայքում մինչև մայիսի 4-ը:
Մրցույթը նախատեսված է մինչև 20 տարեկանների համար:
«Մենք կարևորում ենք հատկապես դպրոցականների և ցածր կուրսերի ուսանողների մասնակցությունը ԱրմՌոբոտիքսին: Բացի այդ, մրցույթները լավագույն միջոց են երիտասարդներին մոտիվացնելու, սեփական հնարավորությունները վերագնահատելու և իրենց կարողությունները ցուցադրելու համար»,- նշում է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Մրցույթի ընթացքում մասնակիցների առջև դրված խնդիրն է նախագծել և պատրաստել այնպիսի ռոբոտ, որը պետք է ճանապարհ անցնի լաբիրինթոսում, գտնի բոլոր վերջնակետերը և ետ վերադառնա իր անցած ամենակարճ ճանապարհով: Դաշտը (լաբիրինթոսը) իրենից ներկայացնում է սպիտակ հարթություն, որի վրա կան սև գծեր և քառակուսիներ: Լաբիրիթոսն ունի 4 և ավելի վերջնակետեր, որոնցից յուրաքանչյուրը կամայականորեն կարող է լինել սկզբնակետ ռոբոտի համար:
Մրցույթի կազմակերպիչն է ԻՏՁՄ-ն, գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, աջակիցներն են «ԱրթինՎարուժան», «Դ-Լինկ» ընկերությունները, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:

16 Апрель 2012 - 08:00 AMT
Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) в рамках Открытого чемпионата роботов – “АрмРоботикс”, объявляет о регистрации на конкурс “Робот, следящий за линией”, которая состоится 4 мая на сайте http://digitec.am/armrobotics.php?id=186. Принять участие в конкурсе могут лица не старше 20 лет.
“Мы в особенности считаем важным участие в “АрмРоботиксе” школьников и студентов младших курсов. Кроме того, подобные конкурсы являются наилучшим средством для оценки молодежью собственных возможностей и для умения их продемонстрировать”, – отметил исполнительный директор СПИТ Карен Варданян.
В ходе конкурса перед участниками будет поставлена задача разработать и создать роботов, которые смогут найти путь в лабиринте, найти финишную точку и вернуться по самому короткому пути. Поле (лабиринт) представляет собой белую плоскую поверхность, на которой расчерчены черные линии и квадраты. Лабиринт содержит 4 финишные точки, любая ин них также может стать точкой отсчета.
Организатор конкурса – Союз предприятий информационных технологий (СПИТ), генеральный спонсор – компания “ВиваСелл-МТС”. Содействие проведению конкурса оказывают компании”Артин Варужан” и “Д-Линк”, а также Министерство обороны РА.