16 Ապրիլ 2012 - 13:48 AMT
Սերգեյ Նիկիտին. Հայաստանը պետք է սկսի «մաքուր էջից», այլ ոչ թե մտածի՝ ինչպես զբաղեցնի վրացական գինու տեղը Ռուսաստանում
Տեղը, որն ինչ-որ ժամանակ զբաղեցրել են վրացական գինիները ռուսական շուկայում, արդեն փոքրացել է, ուստի Հայաստանը պետք է սկսի «մաքուր էջից», այլ ոչ թե մտածի այն մասին, թե ինչպես այն զբաղեցնի: Երևանում ապրիլի16-ին նման կարծիք է հայտնել «Յագուար 17» դիստրիբյուտորային ընկերության տնօրեն Սերգեյ Նիկիտինը:
Երկրի կառավարության կողմից ընդունված արդյունաբերական քաղաքականության շրջանակներում, որն արտահանման ուղղվածություն ունի, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել սեմինար-քննարկում այդ քաղաքականության գերակա ոլորտներից մեկի՝ գինեգործության վերաբերյալ:
Գնահատելով այդ հատվածը՝ մասնագետը նշել է, որ այստեղ սպառումը կատարվում է 50+ տարեկան մարդկանց կողմից: Նրա խոսքով, Հայաստանը կարող է որոշակի տեղ զբաղեցնել հուշանվերային փաթեթավորմամբ գինիների վաճառքի ոլորտում, մասնավորապես, ինչպես դա արել են վրացական գինիներ արտադրողները՝ օգտագործելով կավե շշեր:

16 Апрель 2012 - 12:47 AMT
Сергей Никитин: Армении следует начинать с «нового листа», а не думать о том, как бы занять место грузинского вина в России
Ниша, которую занимали когда-то грузинские вина на российском рынке, уже замкнулась, поэтому Армении следует начинать с «нового листа», а не думать о том, как бы ее занять. Такое мнение 16 апреля в Ереване высказал директор российской дистрибьюторской компании «Ягуар 17» Сергей Никитин.
Оценивая данный сегмент, специалист отметил, что здесь потребление ностальгически происходит людьми в возрасте 50+. «Тенденции же на российском рынке таковы, что направление идет в сторону мирового уровня, а «грузинские» вкусы и мировые – расходятся», – добавил Сергей Никитин.
Тем не менее, по его словам, Армения может занять определенную нишу по продаже вин в сувенирной упаковке, в частности, как это делали поставщики грузинских вин, используя глиняные бутылки.