16 Ապրիլ 2012 - 14:24 AMT
Պաշտոնական տվյալներով, 2011-ին ռուսական շուկայում իրացվել է ընդամենը 1 մլն լիտր հայկական գինի շուկայի 343 մլն լիտր ընդհանուր ծավալի դեպքում: Այդ մասին ապրիլի16-ին Երևանում հաղորդել է «Յագուար 17» ռուսական դիստրիբյուտորային ընկերության տնօրեն Սերգեյ Նիկիտինը: Նրա խոսքով, հայկական գինիները միջին գնային հատվածում զբաղեցնում են վերին սահմանը 1 շշի համար 270 ռուբլի արժեքով (շուրջ 3500 դրամ):
Դրա հետ կապված Նիկիտինն այդ դիրքորոշումն անվանել է «բավական վտանգավոր և ոչնչով չհիմնավորված», քանի որ այսօրվա սպառողն այդ գնային կարգում ընտրում է ավելի մեծ վարկանիշ ունեցող երկրների արտադրանքը՝ Ֆրանսիայի, Իտալիայի և այլն:
Անդրադառնալով ռուսական շուկայում հայկական գինու սպառմանը, նա նշել է, որ մեծ մասն օգտագործում է այն որպես «էկզոտիկա»՝ 5 տոկոս, մնացած մասը բաժին է ընկնում սփյուռքին: Այդ առումով Նիկիտինը ուշադրություն է դարձրել նրա վրա, որ հայկական գինու իրացումը կարող է ընթանալ ոչ միայն Մոսկվայում և ՍանկտՊետերբուրգում, այլ օրինակ, Կալուգայի մարզում, որտեղ հայկական սփյուռքը 3-րդ տեղում է:

16 Апрель 2012 - 13:15 AMT
По официальным данным, на российском рынке в 2011 году был реализован всего лишь 1 млн. литров армянского вина при общем объеме рынка в 343 млн. литров. Об этом 16 апреля в Ереване сообщил директор российской дистрибьюторской компании «Ягуар 17» Сергей Никитин.
«Это составляет 0,003% в арифметической погрешности», – сказал он. По его словам, армянские вина попадают в верхний предел среднеценовой ниши со стоимостью в 270 руб. (порядка 3500 драмов) за бутылку.
В связи с этим, Сергей Никитин назвал данную позицию «достаточно опасной и ничем не подкрепленной», поскольку сегодняшний потребитель в этой ценовой категории выбирает продукцию более имеджевых стран – Франции, Италии и др.
Касаясь непосредственно потребления армянского вина на российском рынке, директор российской дистрибьюторской компании «Ягуар 17» сказал, что большая часть потребляет его «импульсивно», 5% в качестве «экзотики», остальная же часть приходится на Диаспору.
В этом контексте Сергей Никитин обратил внимание на то, что реализация армянского вина может хорошо происходить не в Москве и Санкт-Петербурге, а, например, в Калужской области, где армянская Диаспора находится на третьем месте по числу национальных меньшинств.