17 Ապրիլ 2012 - 13:49 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի (ՏՏԶԱԽ)հերթական նիստը:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը, Խորհուրդն անդրադարձել է հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրներին և հնարավոր լուծումներին: Առաջարկվել է ներկայացնել ոլորտի ենթակառուցվածքների զարգացման նոր մեխանիզմներ և այդ համատեքստում վերացնել օրենսդրությունում առկա բացերը:
Քննարկվել են նաև պետական գնումների և մրցույթների ոլորտում առկա խնդիրները: Առաջարկվել է ստեղծել միասնական վեբկայք, որտեղ ներկայացված կլինեն բոլոր մրցույթները, դրանց մասնակիցների ցանկը և արդյունքները:
Քննարկվել է նաև հայատառ ստեղնաշար ստեղծելու հարցը, ինչի կապակցությամբ վարչապետը հանձնարարել է այս հարցի շուրջ ձևավորել միասնական մոտեցում և պայմանավորվել հայատառ ստեղնաշար արտադրողների հետ` Armenian Typewriter կամ Armenian Phonetic օգտագործելու մասին:

В правительстве Армении прошел Совет содействия развитию информационных технологий под руководством премьер-министра РА Тиграна Саркисяна.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, Совет коснулся существующих в сфере вопросов и возможных путей их решения.
В частности, были предложены новые механизмы развития инфраструктур и в этом контексте речь зашла об устранении существующих в законодательстве упущений.
Были обсуждены вопросы организации закупок, было предложено создать единый сайт, где будут представлены все тендеры, их участники и результаты.
Был обсужден и вопрос создания армянской клавиатуры, в связи с чем премьер поручил сформировать вокруг этого вопроса единый подход и договориться с производителями по использованию Armenian Typewriter или Armenian Phonetic.