18 Ապրիլ 2012 - 08:42 AMT
Ազգային մրցունակության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները արմատապես փոխվել են, ապրիլի 18-ին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ելույթ ունենալով «Հայաստանի 2011-2013թթ. Ազգային մրցունակության զեկույցի» չորրորդ խմբագրության շնորհանդեսին: «Ձեզ հայտնի է, որ կառավարությունը ղեկավարվում է նոր քաղաքականությամբ, որի նպատակն է անցումը մակրոկանոնակարգումից բիզնեսի համար լավ պայմանների ստեղծմանը միկրոմակարդակում»,-ասել է նա:
Վարչապետը նաև նշել է, որ ստեղծվում է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության նոր հարթակ, որի վառ օրինակն է կառավարության որդեգրած Արտահանմանը միտված արդյունաբերական քաղաքականությունը:
Ինչպես նշել է Տիգրան Սարգսյանը, զեկույցը թույլ է տալիս տարածաշրջանային և միջազգային համեմատական առումով գնահատել իրավիճակը Հայաստանի տնտեսության ոլորտում, վեր հանել նրա մրցունակության թույլ կողմերի պատճառները, ինչպես նաև ճիշտ նախանշել այն ուղղությունները, որոնք կարող են էապես բարելավել երկրի մրցունակությունը:
Իր հերթին «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը հավելեց, որ զեկույցը բաղկացած է երկու մասից՝ երկրի տնտեսության և նրա մրցունակության ընդհանուր գնահատական և մասնավոր ընկերությունների կառավարման փորձը, որը կազմում է այս զեկույցի հիմքը:
«Հայաստանի 2011-2013թթ. ազգային մրցունակության զեկույցը» պատրաստել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության CAPS/USAID ծրագրի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, «Սթար» առևտրային ցանցի, «Ի-Վի-Քոնսալթինք» ընկերության, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության (giz) ընկերության և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության աջակցությամբ:

18 Апрель 2012 - 08:31 AMT
Тигран Саркисян: Мероприятия правительства по повышению национальной конкурентоспособности Армении кардинально изменились
Мероприятия правительства по повышению национальной конкурентоспособности Армении кардинально изменились, заявил 18 апреля в Ереване премьер-министр РА Тигран Саркисян, выступая на презентации четвертого издания «Доклад национальной конкурентоспособности Армении 2011-2012». «Вам известно, что правительство руководствуется новой политикой, целью которой является переход от макрорегулирования к созданию благоприятных условий для бизнеса на микроуровне», – подчеркнул он.
В связи с этим глава армянского правительства отметил, что создается новая платформа сотрудничества государство – частный сектор, ярким примером которого является принятая правительством индустриальная политика, нацеленная на экспорт.
Как отметил Тигран Саркисян, доклад позволяет в сравнении в региональном и международном контексте оценить общую ситуацию в экономике Армении, выявить причины слабых сторон ее конкурентоспособности, а также правильно наметить те направления, которые могут в значительной степени улучшить конкурентоспособность страны.
В свою очередь глава исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян добавил, что доклад состоит из двух частей – общая оценка экономики страны и ее конкурентоспособности, а также практика управления в частных компаниях, что является основной темой данного доклада.
«Доклад национальной конкурентоспособности Армении 2011-2012» подготовлен исследовательским центром «Экономика и ценности», при содействии программы Агентства международного сотрудничества США CAPS/USAID, компании «ВиваСелл-МТС», торговой сети СТАР, ЗАО «И-ВИ Кносалтинг», Германского общества по международному сотрудничеству (giz) и Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ).