Հայաստան մուտք գործող մասնավոր դրամական փոխանցումների բաժինը տնային տնտեսությունների ընդհանուր եկամուտի մեջ չի փոխվել, ապրիլի 18-ին Երևանում հայտարարել է«Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստանի 2011-2013թթ. Ազգային մրցունակության զեկույցը»: «Մենք դեռևս լուրջ կախվածություն ունենք մասնավոր դրամական փոխանցումներից»,-ասել է նա:
Ներկայացնելով համեմատական վերլուծությունը մասնավոր դրամական փոխանցումներ ստացող այլ 20 երկրների հետ, որտեղ այդ ցուցանիշը շատ բարձր է՝ Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ Հայաստանը բավականին ցածր ցուցանիշ ունի, սակայն աճի տեմպերով կախվածությունը դրամական փոխանցումներից աճի միտում ունի: Այդ երկրների թվում են Տաջիկստանը, Ղրղզստանը, Մոլդովան, Հաիթին, Սալվադորը, Նիկարագուան, Բանգլադեշը, Ֆիլիպինները, Լիբանանը:
Փորձագետը հավելել է նաև, որ բնակչության եկամուտների անհամաչափությունը ՀՀ էկոնոմիկայի խոցելի կողմերից մեկն է:
«Հայաստանի 2011-2013թթ. Ազգային մրցունակության զեկույցը» պատրաստել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության CAPS/USAID ծրագրի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, »Սթար» առևտրային ցանցի, «Ի-Վի-Քոնսալթինք» ընկերության, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության (giz) ընկերության և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության աջակցությամբ:
Զեկույցը բաղկացած է երկու մասից՝ երկրի տնտեսության և նրա մրցունակության ընդհանուր գնահատական և մասնավոր ընկերությունների կառավարման փորձը, որը կազմում է այս զեկույցի հիմքը:

Доля поступающих в Армению частных трансферты в общем доходе домохозяйств не изменилась, сказал 18 апреля в Ереване глава исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян, представляя «Доклад национальной конкурентоспособности Армении 2011-2012». «Пока что мы имеем серьезную зависимость от частных трансфертов», – подчеркнул он.
Представляя сравнительный анализ способности страны получать частные трансферты с 20 странами, где этот показатель очень высок, Манук Ергнян отметил, что Армения находиться на достаточно низких позициях, но вот по темпам роста зависимости от трансфертов страна демонстрирует рост. Среди этих стран – Таджикистан, Киргизия, Молдова, Гаити, Сальвадор, Никарагуа, Бангладеш, Филиппины, Ливан и другие.
Одновременно эксперт добавил, что поляризация доходов населения остается одной из уязвимых сторон структуры экономики Армении.
Через банковскую систему Армении на имя физических лиц в некоммерческих целях в январе-феврале текущего года поступило порядка $170 млн., что на 13,4% больше, чем за аналогичный период 2011 года. Объем переводов за отчетный период из Армении за рубеж составил $37,3 млн. против $32 млн. в январе-феврале 2011 года (рост на 16,5%). Чистый приток поступлений в отчетном периоде составил $132,3 млн. против $117,5 млн. в январе-феврале 2011 года (рост на 12,6%). При этом самый большой чистый приток в январе-феврале текущего года зафиксирован, как и в январе-феврале 2011 года, из России ($117,6 млн.).
«Доклад национальной конкурентоспособности Армении 2011-2012» подготовлен исследовательским центром «Экономика и ценности», при содействии программы Агентства международного сотрудничества США CAPS/USAID, компании «ВиваСелл-МТС», торговой сети СТАР, ЗАО «И-ВИ Кносалтинг», Германского общества по международному сотрудничеству (giz) и Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ).
Доклад состоит из двух частей – общая оценка экономики страны и ее конкурентоспособности, а также практика управления в частных компаниях, что является основной темой доклада.