19 Ապրիլ 2012 - 10:28 AMT
Ապրիլի 19-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է վճարումների պետական էլեկտրոնային համակարգի ներդրման և գործարկման մասին որոշումը:
«Այսօրվա կառավարական որոշմամբ ստեղծվել են իրավական հիմքեր, որպեսզի արդեն 10 օրից մեր քաղաքացիների և բիզնեսի համար հասանելի դառնա կառավարության նոր էլեկտրոնային գործիքը, մասնավորապես` վճարումների ընդունումը»,-կառավարության մամուլի կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում հաղորդել է իշխանության գործադիր մարմնի վարչակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը:
Ըստ նրա, միասնական էլեկտրոնային կայքը բնակչության և բիզնեսի համար կհեշտացնի հարկերի և տուքերի, տուգանքների վճարման գործընթացը, քանի որ հարկ չի լինի այցելել բանկ` անդորրագիր ստանալու և այն համապատասխան պետական հաստատություն ներկայացնելու համար: «10 օրից նոր համակարգի միջոցով քաղաքացիները կկարողանան իրենց MasterCard կամ ArCa վճարային կամ պլաստիկ քարտերի միջոցով վճարել ցանկացած պետական ծառայության, տուգանքի կամ ներդրման համար»,-ընդգծել է նա:
Ավելին, ինչպես ընդգծել է Դավիթ Սարգսյանը, համակարգում ի տարբերություն բանկային ծառայությունների գործելու են շատ ցածր միջնորդավճարներ, որոնց ծավալը կախված է լինելու ներդրվող գումարից: Օրինակ, 2000-3000 դրամի չափով վճարում կատարելիս, միջնորդավճարը կկազմի 8-10 դրամ: Նա նաև հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ գործում է կառավարության 18 գործիքներ, որոնց շրջանակներում գործողությունները հնարավոր կլինի իրականացնել նոր էլեկտրոնային համակարգի կիրառման շնորհիվ:

Правительство Армении на заседании 19 апреля одобрило решение о внедрении и запуске электронной системы государственных платежей.
«Сегодняшним правительственным решением созданы правовые основы для того, чтобы уже через 10 дней сделать доступным нашим гражданам и бизнесу новый инструмент электронного правительства, в частности, принятие платежей», – сказал на брифинге в пресс-центре правительства руководитель аппарата исполнительного органа власти Давид Саргсян.
По его словам, единый электронный сайт облегчит для населения процесс уплаты налогов и пошлин, штрафов и взносов, поскольку не надо будет посещать банк для получения квитанции и последующего представления ее в соответствующее госучреждение либо на месте в кассе осуществлять необходимую оплату. «Через 10 дней посредством новой системы граждане смогут с использованием своей платежной пластиковой карты MasterCard или ArCa за любую госуслугу, штраф или взнос», – отметил он.
Более того, как подчеркнул Давид Саргсян в системе будут действовать очень низкие комиссионные за обслуживание по сравнению с банковскими, размер которых будет зависеть от вносимой суммы. Например, комиссия по осуществлению оплаты в размере 2000-3000 драмов составит всего 8-10 драмов. Руководитель аппарата правительства также добавил, что на сегодняшний день уже действует 18 инструментов электронного правительства, операции в рамках которых станет возможным осуществлять с использование новой электронной системы государственных платежей.