Ապրիլի 19-ին Երևանում առաջին անգամ տեղի ունեցավ մրցանակաբաշխություն ստանդարտացման բնագավառում: Մրցանակաբաշխությանը, որի նախաձեռնողն է Ստանդարտների ազգային ինստիտուտը, մասնակցել են էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, Սատնդարտացման միջազգային կազմակերպության (ԻՍՕ) նախագահ Բորիս Ալյոշինը, «Ռոսստանդարտի» ղեկավար Գրիգորի Էլկինը, Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանը, խոշոր արդյունաբերական ընկերությունների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ:
«Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է մասնակցել ստանդարտացման միջազգային գործընթացներին և ԻՍՕ աշխատանքներին»,-ասել է Տիգրան Դավթյանը՝ բացելով մրցանակաբաշխությունը: Նա կարևորեց Հայաստանի համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ ստանդարտների հստակեցման ու կիրառման հարցում:
Ինչպես նշել է Ենոք Ազարյանը, կազմակերպությունների ընտրությունն ու գնահատումը իրականացվել է Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի գիտատեխնիկական խորհրդի կողմից: 150 ընկերություններից ընտրվել են 20: Սահմանվել էր երկու կարգի մրցանակ՝ «բարձրագույն մրցանակ ստանդարտացման բնագավառում», որը շնորհվեց ստանդարտացման գործընթացներում ակտիվ դերակատարություն ունեցող 10 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, և «ոսկյա մրցանակ», որը շնորհվեց 10 ընկերությունների, որոնք իրեցն արտադրական կամ ստանդարտացման նորմատիվ փաստաթղթերի ամենամեծ կիրառումն ունեն:

19 апреля в Ереване впервые прошла церемония награждения компаний за заслуги в области стандартизации.
В церемонии награждения, организованном Национальным институтом стандартов, приняли участие министр экономики Армении Тигран Давтян, председатель Международной организации по стандартизации (ИСО) Борис Алешин, глава «Росстандарта» Григорий Элькин, директор Национального института стандартов Енок Азарян, представители крупных промышленных компаний и общественных организаций.
«Для Армении очень важно участвовать в международных процессах стандартизации и работе ИСО», – сказал Тигран Давтян, открывая церемонию награждения. В этой связи он придал важность сотрудничеству Армении с Россией в плане уточнения и использования стандартов.
Как отметил Енок Азарян, оценка по номинациям была возложена на научный совет, действующий при Национальном институте стандартов Армении.
Из 150 компаний было выбрано 20, сами же номинации были разделены на 2 группы: «высшая награда в сфере стандартизации», которую получили 10 компаний, активно участвующих в процессах стандартизации, а также «золотая награда», которая досталась остальным 10 компаниям, участвующим в разработке нормативов по стандартизации.
«Кто не участвует в разработке стандартов, остаются за бортом конкуренции», – добавил Борис Алешин.
По его словам, стандарты должны приниматься на основе консенсуса и способствовать инновационности в предпринимательстве во всем мире.