20 Ապրիլ 2012 - 11:41 AMT
Մանրածախ բիզնեսի վարկային պորտֆելով «ՎՏԲ Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն 2011-ի տվյալներով Հայաստանի բանկային համակարգում դուրս է եկել երկրորդ տեղը 12,6 տոկոս բաժնով, ապրիլի 20-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «ՎՏԲ Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահի պաշտոնակատար Յուրի Գուսևը: Նրա խոսքով, բանկը ՎՏԲ24 Բանկի հետ համատեղ 2010-2011թթ. ընթացքում անցկացնում է մանրածախ բանկային ծառայությունների վերագործարկման նախագիծ: «Վարկային պորտֆելի աճը վերջին 2 տարում կազմել է 120 տոկոս, միաժամանակ 2011-ին վարկային պորտֆելի աճի տեմպը կազմել է 44 տոկոս»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված բանկիրը հավելել է, որ 2011-ի ավարտին ՎՏԲ Հայաստան բանկի մանրածախ բիզնեսի վարկային պորտֆելի ծավալը կազմել է 58 մլրդ դրամ: Միաժամանակ, նրա խոսքով, փոխվել է մանրածախ բիզնեսի վարկային պորտֆելի կառուցվածքը պրոդուկտների լայն տեսականի տրամադրելու հաշվին:
Ինչպես հաղորդել է Գուսևը, 50 մլրդ դրամ դեպոզիտային պորտֆելով բանկը 2011-ի տվյալներով զբաղեցրել է 5-րդ տեղը՝ ապահովելով 25 տոկոս աճ:
Բանկի հպարտությունը նրա քարտային բիզնեսն է, որտեղ 2 տարվա ընթացքում աճը կազմել է 140 տոկոս, քարտերի ընթացիկ պորտֆելը գերազանցել է 150 000 հատը՝ 2011-ի ընթացքում ապահովելով 38 տոկոս աճ:
Ամփոփելով բանկի գործունեության արդյունքները 2011-ի ընթացքում, Գուսևը նշել է, որ բանկը Հայաստանում մանրածախ բիզնեսի զարգացման դինամիկայով առաջատար է, բանկը նման պլաններ ունի նաև 2012-ին:

20 Апрель 2012 - 10:55 AMT
На конец 2011 года объем кредитного портфеля розничного бизнеса «Банка ВТБ (Армения)» составил 58 млрд. драмов
По кредитному портфелю розничного бизнеса ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» по итогам 2011 года вышел на второе место в банковской системе Армении с долей в 12,6%, сказал 29 апреля на пресс-конференции в Ереване и/о генерального директора-председателя директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Юрий Гусев. По его словам, Банк ВТБ (Армения) совместно с Банком ВТБ24 на протяжении 2010-2011 гг проводит проект перезапуска розничных банковских услуг. «Рост кредитного портфеля за последние 2 года составил 120%, при этом темп роста кредитного портфеля в 2011 году составил 44%», – отметил он.
В связи с этим банкир добавил, что на конец 2011 года объем кредитного портфелю розничного бизнеса Банка ВТБ (Армения) составил 58 млрд. драмов. При этом, по его словам, изменилась и структура кредитному портфелю розничного бизнеса за счет предоставления широкой продуктовой линейки.
Как сообщил Юрий Гусев, по депозитному портфелю – 50 млрд. драмов, банк по итогам 2011 года занял 5 место, обеспечив рост на 25%.
Гордостью банк является его карточный бизнес, где рост за 2 года составил 140%, текущий портфель карт перевалил за 150 000 штук, обеспечив темп роста за 2011 год на 38%.
Подводя итоги деятельности розничного бизнеса Банка ВТБ (Армения) за 2011 год, и/о генерального директора-председателя директората подчеркнул, что банк был лидером по динамике развития розничного бизнеса в Армении, такие же планы у банка и на 2012 год.