«Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ-ն այսօր ներկայացրեց «Իրազեկ ընտրող» ծրագրի շրջանակներում ստեղծված Ditaket.am կայքը: Այն մարզային լրատվական հարթակ է, որի նպատակը մարզերում նոր մեդիա գործիքների կիրառումն ու այնտեղից լրատվական հոսքերի ավելացումն է:
ՀԿ-ի նախագահ Սուրեն Դեհերյանը նշեց, որ կայքի հիմնական նպատակն է ապահովել մարզային լրատվության հոսքը դեպի կենտրոն՝ Երևան. «Կայքը վարում են մարզային 20 լրագրողներ ու քաղաքացիական լրագրողներ, որոնք լուսաբանում են իրենց մարզերում տեղի ունեցող իրադարձությունները: Այժմ կիզակետում 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններն են, բայց կայքում նյութեր են պատրաստվում նաև մարզային կյանքի տարբեր ոլորտների մասին»:
ՀԿ-ի նախագահը նշեց, որ հեղինակներն իրենց նյութերը պատրաստելու են համաձայն վերջերս ստորագրած «Առցանց լրագրողի էթիկայի կանոնակարգ»-ի, որտեղ նշված է առցանց լուսաբանման էթիկային վերաբերող 10 օրենք: Ծրագիրն իրականացվել է ԱՄՆ դեսպանատան և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:

20 Апрель 2012 - 13:47 AMT
Общественная организация “Журналисты во имя будущего” представила сайт Ditaket.am, созданный в рамках программы “Информированный избиратель”. Это – областная информационная платформа, цель которой – использование инструментов медиа в областях Армении и увеличение информационного потока в Ереван.
Председатель ОО “Журналисты во имя будущего” Сурен Дегерян отметил, что администраторами сайта являются 20 журналистов, которые освещают события, происходящие в их областях.
“В настоящее время в центре внимания парламентские выборы в Армении, но на сайте также готовятся материалы и о других сферах жизни областей”.
Сурен Дегерян также отметил, что авторы будут готовить свои материалы, согласно недавно подписанным “Правилам интернет-журналистской этики”, в которых отражены 10 законов, относящихся к этике Интернет-освещения.