Եվրոպական կենտրոնական բանկը կանի անհրաժեշտ ամեն բան, որպեսզի կայունացնի գները, իսկ բանկերն ու կառավարությունները պետք է դիտարկեն վերջերս ընդունած միջոցները որպես բաերփոխումների հասնելու տարբերակ, ասել է ԵԿԲ-ի կառավարող խորհրդի անդամ Քրիստիան Նուայեն:
Նուայեն ԵԿԲ-ի երկու կարգավորողներից մեկն էր, ով խոսում էր այն մասին, որ բանկի համար կարևոր է ուշադրություն դարձնել գների կարգավորմանը: Վերջին ամիսներին բանկի կողմից իրականացված ֆինանասավորման գործընթացները ստիպել են խուսափել գնաճի տեմպերի արագացումից, հաղորդում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ` ապրիլին, ԵԿԲ-ն պահպանել է ելքային դրույքը` ռեկորդային ցածր` 1 տոկոս տարեկանի մակարդակում, իսկ բանկի նախագահ Մարիո Դրագին չեղյալ է հայտարարել պահանջն այն մասին, որպեսզի բանկը դադարեցնի խթանող միջոցներ տրամադրել:
Բացի այդ, բանկը ֆինանսական համակարգին ավելացրել է ավելի քան 1 տրիլիոն եվրո` 3-ամյա ֆինանսավորման գործընթացների շնորհիվ, որպեսզի կանխի վարկային ճգնաժամը: Որոշ կարգավորողներ վախենում են, որ այս որոշումները կարող են մեծացնել գնաճային ճնշումը:

24 Апрель 2012 - 08:05 AMT
Европейский центральный банк сделает "все необходимое", чтобы стабилизировать цены, а банки и правительства должны рассматривать недавно принятые им меры как возможность добиться улучшений, сказал член управляющего совета ЕЦБ Кристиан Нуайе.
Нуайе был одним из двух регуляторов ЕЦБ, говоривших о том, что банку важно уделять особое внимание контролю над ценами. Операции финансирования, проведенные банком в последние несколько месяцев для того, чтобы предотвратить кризис ликвидности, заставили опасаться ускорения инфляции, сообщает Reuters.
"Прежде всего, мы обеспечиваем ценовую стабильность и будем продолжать предпринимать все необходимые меры для того, чтобы выполнить это обязательство", – сказал Нуайе, который также является управляющим Банка Франции. Ранее в апреле ЕЦБ сохранил ключевую ставку на рекордно низком уровне 1 процент годовых, а президент банка Марио Драги отклонил требование о том, чтобы банк начал планировать отмену стимулирующих мер.
Кроме того, банк закачал в финансовую систему свыше 1 триллиона евро посредством трехлетних операций финансирования, чтобы предотвратить кредитный кризис. Некоторые регуляторы боятся, что эта мера может усилить инфляционное давление.