25 Ապրիլ 2012 - 09:31 AMT
Առաջիկա 2 տարում Հայաստանի Փոքր ու միջին զարգացման ազգային կենտրոնի ուշադրությունը սևեռված է լինելու գործարարության զարգացմանը համայնքներում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ապրիլի 25-ին հայտնել է Հայաստանի Փոքր ու միջին զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը: «Համայնքի զարգացումը կայուն միջավայրի ապահովման հիմքն է խոցելի տնտեսվարող սուբյեկտների համար, որոնք ամրապնդվելով արդեն պայմաններ կթելադրեն շուկային»,-ասել է նա:
Այսօր Հայաստանի Փոքր ու միջին զարգացման ազգային կենտրոնը 10 տարեկան է: «Այս տարիներին մենք սովորեցինք, թե ինչ է ՓՄՁ և որ գործիքները կարող են առավել արդյունավետ լինել»,-ասել է Վարազդատ Կարապետյանը: Կառույցն աշխատում է վեց հիմնական ուղղություններով: Առաջին հերթին, վերանայվեցին ֆինանսավորման մեխանիզմները, որոնք առավել թափանցիկ ու հասանելի դարձան, խոսքը մասնավորապես վարկային երաշխիքների մասին է: Այդ ուղղությամբ կենտրոնը տրամադրում է մինչև 3 մլն դրամ 12 տոկոս տոկոսադրույքով մինչև 3 տարի ժամկետով առանց գրավի:
Վարազդատ Կարաեպտյանը կարևորեց կրթական ծրագրերի իրականացումը ու տեղեկատվության մատչելիությունը ՓՄՁ համար: «Տարեկան մոտ 5000 տնտեսվարող սուբյեկտ է օգտվում մեր տեղեկատվական բազայից և 300 տնտեսվարող սուբյեկտ ներգրավված է կրթական ծրագրերի մեջ»,-ասել է նա:
Կենտրոնը մտադիր է զարգացնել ձեռնարկատիրությունը մարզային համայնքներում՝ նույնանման փոքր ձեռնարկություններն արդյունաբերական համակարգում ընդգրկելու միջոցով: Պիլոտային ծրագիրն իրականացվում է Տավուշի մարզում, որտեղ մի քանի տնտեսավորղ սուբեյկտներ միավորվել են չրի արտադրության շուրջ:
Անդրադառնալով ֆինանսավորմանը՝ Կարապետյանը նշեց, որ 2012թ. պետբյուջեից 150 մլն դրամ կհատկացվի, սակայն կենտրոնն աշխատում է նաև միջազգային կառույցների հետ, այդ բյուջեն ավելացնելով գրեթե 4 անգամ:

На ближайшие два года в центре внимания Национального центра развития малого и среднего предпринимательства Армении (НЦР МСП Армении) будет развитие бизнеса в общинах республики. Об этом в беседе с журналистами 25 апреля сообщил исполнительный директор НЦР МСП Армении Вараздат Карапетян. «Развитие общин – это основа обеспечения стабильной среды для уязвимых хозсубъектов, которые укрепляясь саму будут диктовать условия рынка», – подчеркнул он.
Сегодня НЦР МСП Армении отмечает 10-летие своей работы. «За эти годы мы научились тому, что из себя представляет МСП и какие инструменты могут стать наиболее существенными механизмом оказания содействия», – отметил Вараздат Карапетян. На сегодняшний день, как сообщил глава структуры, НЦР МСП Армении ведет работу по основным шести направлениям. В первую очередь, были пересмотрены механизмы финансирования, которые стали более прозрачным и доступными, в частности, речь идет о предоставлении кредитных гарантий и оказания не только финансового, но и комплексного содействия начинающим компаниям. В этом направлении НЦР МСП Армении предоставляет до 3 млн. драмов до12% годовых со сроком до 3 лет, без залога.
В этом контексте Вараздат Карапетян придал важность реализации образовательных программ и доступности информации для МСП. «В год порядка 5000 хозсубъектов пользуются нашей информационной базой и порядка 300 хозсубъектов вовлечены в образовтаельные программы», – сказал он.
Помимо этого, НЦР МСП Армении приступил к работе по развитию предпринимательства в общинах посредством создания благоприятных условий, а также ведутся работы над созданием промышленных систем в общинах посредством объединения однотипных небольших предприятий. Пилотный проект реализуется в Тавушской облатси Армении, где для производства сухофруктов объединены несколько хозсубъектов. В дальнейшем, как сообщил Вараздат Карапетян, планируется, что эта система будет выступать под единым брендом по производству армянских сухофруктов.
Касаясь финансирования НЦР МСП Армении, глава структуры отметил, что из госбюджета на 2012 год предусмотрено порядка 150 млн. драмов, однако Центр работает с международными структурами над реализацией всевозможных программ по оказанию содействия предпринимательству, за счет сего бюджет увеличивается в 4 раза.