Տնտեսագիտական գիտությունների դոտկոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը 2012-ի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին ակնկալում է երկնիշ աճ գյուղատնտեսության ոլորտում: Նրա խոսքով, ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքներով մակրոտնտեսական ցուցանիշները ֆիքսում են որոշակի կայունություն և բոլոր նախադրյալները կան, որպեսզի նման միտումը շարունակվի: «Եթե նման միտումները պահպանվեն, ապա սեպտեմբեր-հոկտեմբերին գյուղատնտեսության ոլորտում աճը կարող է հասնել երկնիշ թվի»,- ասել է նա ապրիլի 25-ին մամլո ասուլիսում:
Տնտեսագետը նման կանխատեսումը հիմնավորել է անցած տարվա բազայով և իշխանությունների կողմից անցկացվող ագրարային քաղաքականությամբ, ինչպես նաև բարենպաստ եղանակային պայմաններով, որոնք թույլ կտան աշնանն ապահովել լավ բերք:
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվայլներով, 2012-ի հունվար-մարտին 2011-ի նույն շրջանի համեմատ գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրված համախառն արտադրանքի ծավալները չեն փոխվել՝ 65,4 մլրդ դրամ:

Доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян ожидает к сентябрю-октябрю 2012 года двухзначный рост в сфере сельского хозяйства. По его словам, макроэкономические показатели по итогам первого квартала текущего года фиксируют определенную стабильность и есть все предпосылки для того, чтобы такая тенденция продолжилась. «Если такие тенденции сохранятся, то в сентябре-октябре рост в сфере сельского хозяйства может достичь двухзначного числа», – сказал он 25 апреля на пресс-конференции в Ереване.
Такой прогноз экономист обосновал результатами прошлогодней базы экономического роста и проводимой властями аграрной политики, а также благоприятными погодными условиями, которые позволят обеспечить хороший урожай осенью.
По данным Национальной статистической службы Армении в январе-марте 2012 года по сравнению с нелогичным периодом 2011 года в сфере сельского хозяйства объемы произведенной валовой продукции не изменились – 65,4 млрд. драмов.