26 Ապրիլ 2012 - 10:44 AMT
ՀՀ կառավարությունը ապրիլի 26-ին ՀՀ «Արտոնագրային վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով թույլ է տվել տնտեսվարող սուբյեկտներին համապատասխան գործունեություն ծավալելու համար արտոնագրային վճարը 2012 թվականին առաջին անգամ (2012 թվականի երկրորդ եռամսյակի համար) կատարել մինչև հունիսի 1-ը:
Ավելին, ինչպես ՀՀ կառավարության մամլո ծառայության ճեպազրույցի ընթացքում հաղորդել է ֆինանսների նախարարության ՊԵԿ քաղաքականության և ՎՄ վարչության պետ Վախթանգ Միրումյանը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման խորհրդի նախաձեռնությամբ առաջարկվել է փոփոխություններ մտցնել «Արտոնագրային վճարների մասին» ՀՀ օրենքի փաթեթում: Այս փոփոխությունները ենթադրում են, նախ և առաջ, փոքր և միջին բիզնեսի կողմից միանվագ վճարումների ժամկետների վերանայում: Ինչպես ասաց նախարարության ներկայացուցիչը, փաստաթղթի ընդունումից հետո, հնարավորություն կստեղծվի դրանք իրականացնել ամեն ամիս` ավելի վաղ նախատեսված եռամսյակային ժամկետների փոխարեն: Հաջորդ կետով նախատեսվում է, որ մարդատար տաքսիները տեխնիկական զննություն պետք է անցնեն ոչ թե տարին երկու անգամ, այլ մեկ, ինչպես նաև մարդատարի մտերիմները հավելյալ արտոնագիր ստանալու կարիք չեն ունենա: Ավելին, գիշերային ժամերին աշխատող ավտոկայանատեղիները միանվագ վճարումների մասին օրենքով սահմանվածից 50 տոկոսով ավելի քիչ կվճարեն:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու նաև 20 քմ մակերեսով սննդի գերփոքր օբյեկտների համար միանվագ վճարումները կկրճատվեն 2.5 անգամ և եռամսյակային 250 հազարի փոխարեն այս տնտեսվարող սուբյեկտները կվճարեն 90 հազար դրամ, կամ ամսական 30 հազար:
Միաժամանակ, նիստի ընթացքում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է համապատասխան կառույցներին մշակել մոտեցում` սննդի խոշոր օբյեկտների հարկահավաքությունը ավելացնելու համար, որպեսզի «նրանք փոքր տնտեսվարող սուբյեկտների հետ նույն արտոնյալ պայմաններից չօգտվեն»:
Իր հերթին Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը ընդգծել է, որ Խորհրդի աշխատանքները սկսում են արդյունքներ տալ: «Այս փաթեթը քննարկվել է շատ կարճ ժամանակահատվածում և արդեն ներկայացվել է կառավարության քննարկմանը»,-ընդգծել է նա:

26 Апрель 2012 - 09:45 AMT
Правительство Армении на заседании 26 апреля законом РА «О лицензионных выплатах» разрешило хозсубъектам для осуществления соответствующей деятельности внести единовременные выплаты в первый раз в 2012 году (для второго квартала) до 1 июня.
Более того, как сообщил на брифинге в пресс-службе правительства Армении начальник отдела политики государственных доходов и администрирования Министерства финансов Армении Вахтанг Мирумян, по инициативе Совета по развитию малого и среднего бизнеса был инициирован пакет изменений в закон РА «О лицензионных выплатах».
Эти изменения предполагают, в первую очередь, пересмотреть сроки уплаты единовременных выплат для малого и среднего бизнеса. Как пояснил представить министерства, после принятия документа, станет возможным осуществлять их каждый месяц вместо предусмотренных ранее обязательных поквартальных сроков. Следующим пунктом предусмотрено для такси легкого типа проходить техосмотр не 2 раза в год, а всего лишь один раз, а также отменяется необходимость для близких владельца легкого транспорта, предназначенного для пассажироперевозок, получать дополнительную лицензию. Более того, работающие в ночной период стоянки будут уплачивать на 50% меньше от предусмотренной законом единовременной выплаты.
Особое внимание будет уделено и сверхмалым объектам питания, площадью менее 20 кв. метров, для которых единовременные выплаты сократятся в 2,5 раза, и вместо поквартальных 250 тыс. драмов отныне эти хозсубъекты смогут уплаичвать 90 тыс. драмов либо ежемесячно по 30 тыс. драмов.
Одновременно на заседании правительства премьер-министр Армении Тигран Саркисян поручил соответствующим структурам разработать подход для налогообложения крупных объектов питания, «чтобы они не пользовались равными с малыми хозсубъектами условиями лицензионных выплатах».
В свою очередь исполнительный директор Национального центра развития малого и среднего предпринимательства Армении (НЦР МСП Армении) Вараздат Карапетян подчеркнул, что работа Совета по развитию малого и среднего бизнеса начинает давать свои результаты. «Этот пакет был обсужден за очень короткие сроки и уже представлен на обсуждение в парламент», – отметил он.