Կովկասի` Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի ձեռներեցությանն աջակցելու նպատակով, առաջատար միջազգային կառույցները` ՎԶԵԲ-ը, ՄՖԿ-ն, FMO և BSTDB միավորել են իրենց ռեսուրսները` մոտ 42 մլն դոլար, որոնք ներդերվել են Կովկաս զարգացման հիմնադրամում: Նորաստեղծ կառույցի ղեկավարումը ստանձնելու է Փոքր ձեռնարկությունների աջակցության ֆոնդը` ՓՁԱՖ-ն:
Ինչպես հաղորդել է ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը, Ֆոնդը ֆինանսավորելու է Հայաստանի ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչներին և նպաստելու է երկրի կապիտալի շուկայի զարգացմանը: Այս առնչուփյամբ վերջինս ընդգծել է, որ դա տարածաշրջանում ֆինանսավորման բավականին հազվադեպ տեսակ է, որը ֆինանսավոերման ավանդական տեսակների այլընտրանքն է:
Իր հերթին ՓՁԱՖ ղեկավար Էսբեն Էմբորգը հավելել է, որ ֆինանսական միջոցները բաշխվելու են երկրների միջև` կախված ներկայացվող ծրագրերից: Անդրադառնալով ֆինանսավորման հնարավոր ոլորտներին` նա առանձնացրել է գյուղատնտեսության, ՏՏ և դեղագործական ոլորտները: Ներդրումների ծավալը կարող է կազմել 500 հազար դոլարից մինչև 5 մլն դոլար` 5-7 տարով:
Միաժամանակ Էսբեն Էմբորգը ընդգծել է, որ ՓՁԱՖ-ը, որպես կանոն, աշխատում է կայացած ընկերությունների հետ, հավելելով, որ Ֆոնդի ֆինանսավորումից չեն կարողանա օգտվել այն ընկերությունները, որոնց շրջանառությունը գերազանցում է 15 մլն դոլորը, կամ որի աշխատակիցների թիվը գերազանցում է 250-ը: Այնուամենայնիվ, նա չի բացառել սկսնակ ընկերությունների ֆինանսավորումը` հուսալի բիզնես-ծրագրի առկայության դեպքում:

С целью оказания содействия предпринимательству Кавказа (Армении, Грузии, Азербайджана) ведущие международные финансовые структуры – Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Международная финансовая корпорация (МФК) (член Всемирного банка), Банк развития Нидерландов (FMO) и Черноморский банк торговли и реконструкции (ЧБТР) объединили свои ресурсы в размере 42 млн долларов, которые вложены в Фонд развития Кавказа.
Управление же новосозданной структурой будет возложено на Фонд поддержки малого предпринимательства (ФПМП), который будет действовать совместно с программой «Развития предпринимательства и рыночной конкурентоспособности» Международного агентства развития США.
Как сообщил руководитель ереванского офиса ЕБРР Валериу Разлог, Фонд будет финансировать представителей малого и среднего бизнеса Армении и способствовать развитию рынка капитала страны. В связи с этим Валериу Разлог подчеркнул, что это достаточно редкий вид финансирования в регионе, который является альтернативой традиционным видам финансирования.
В свою очередь, руководитель ФПМП Эсбен Эмборг добавил, что финансовые средства будут распределяться между странами в зависимости от представленных программ.
Касаясь возможных сфер финансирования, он выделил сельское хозяйство, перерабатывающую промышленность, сферу информационных технологий и фармацевтику.
Фонд развития Кавказа будет участвовать в капитале компаний, предоставлять кредиты, а также крупное кредитование без залога имущества. Размер инвестиций может составить от $500 тыс до $5 млн сроком на 5-7 лет.
Одновременно Эсбен Эмборг отметил, что ФПМП, как правило, работает с состоявшимися компаниями, добавив, что финансированием Фонда не смогут воспользоваться те компании, оборот которых превосходит $15 млн или количество сотрудников в которых превышает 250 человек.
Тем не менее он не исключил возможность финансирования начинающих компаний при надлежащей бизнес-программе.