«Corsan Corvian Construccion» իսպանական ընկերության համար մարտահրավեր է ավարտելու «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի մի մասը 356 ամիսների ընթացքում: Նման հայտարարությամբ կառավարության մամլո ծառայությունում հանդես է եկել ընկերության ղեկավար Ֆրանցիսկո Գարսիա Մարտինը: «Այս ծրագիրը շատ կարևոր է մեզ համար և ես շնորհակալ եմ ՀՀ կառավարությանը` այս ճանապարհի կառուցման հարցում մեզ վստահելու համար»,-ասել է նա` հավելելով, որ «Corsan Corvian Construccion-ը» ծրագրեր է իրականացնում աշխարհի ավելի քան 25 երկրներում:
ՀՀ կառավարությունը ապրիլի 26-ի նիստի ժամանակ հաստատել է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի 3 հատվածների վեևրակառուցման միջազգային բաց մրցույթի արդյունքները: Մրցույթի հաղթող է դարձել իսպանական «Corsan Corvian Construccion» ընկերությունը, որը այս ոլորտում միջազգային ճանաչում ունի:
Այսօր նաև ստորագրվել է պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի և կապի նախարարության և «Corsan Corvian Construccion»իսպանական ընկերության միջև: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 1.5 մլրդ դոլար`նախատեսված 550 կմ ճանապարհի համար, որը թույլ կտա զարգացնել միջինում 100 կմ/ժ արագություն:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն ընդգծել է, որ այս տրանսպորտային միջանցքի կառուցումը Հայաստանին թույլ կտա ապահովել ելքեր դեպի հարևան երկրների` Վրաստանի և Իրանի, նավահանգիստները:
Ինչպես նշել է Հարավ-Հյուսիս միջանցքի շինարարության ներդրումային ծրագրի պետական ոչ առևտրային կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը, պայմանագրի համաձայն` ընկերությունն իրականացնելու է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի ` Երևան-Արարատ ու Երևան-Աշտարակ և ` Աշտարակ-Թալին ճանապարհահատվածների վերակառուցման ու բարելավման շինարարական աշխատանքները: Ծրագրվում է առաջին հատվածում աշխատանքներն ավարտել 36 ամիսների ընթացքում, իսկ մյուս երկու հատվածներում` յուրաքանչյուրը 18 ամիսների:

27 Апрель 2012 - 15:01 AMT
Испанская компания «Corsan Corvian Construccion» считает вызовом завершение строительства части транспортного коридора «Север-Юг» в течение 36 месяцев. С таким заявлением в пресс-центре правительства выступил глава компании Франциско Гарсия Марки.
«Эта программа очень важна для нас, я благодарен правительству Армении за оказанное доверие по строительству этой дороги», – сказал он, добавив, что «Corsan Corvian Construccion» реализует проекты в более 25 странах мира.
Правительство Армении на заседании 26 апреля утвердило результаты международного открытого конкурса по реконструкции трех участков (первой и второй программ инвестпроекта) строительства транспортного коридора «Север-Юг», реализуемого при совместном финансировании с Азиатским банком развития на сумму в 250 млн долларов.
Победителем конкурса была признана испанская компания «Corsan Corvian Construccion», имеющая международное признание в этой сфере.
В пятницу между Министерством транспорта Армении и испанской компанией был подписан договор о строительстве автотранспортного коридора. Общая стоимость программы составляет порядка 1,5 млрд долларов, протяжность дороги 550 км, с возможностью развивать среднюю скорость в 100 км/ч.
«Этот транспортный коридор станет первой забетонированной четырехполосной дорогой в Армении», – подчеркнул министр транспорта и связи Армении Манук Варданян. В связи с этим он отметил, что строительство транспортного коридора позволит Армении обеспечить выходы к портам соседних стран – Грузии и Ирана.
Как сообщил исполнительный директор Государственной некоммерческой организации (ГНКО) по реализации инвестпрограммы строительства коридора Север-Юг Ара Овсепян, для завершения работ по дорожному строительству, реконструкции и благоустройству участка автотрассы Ереван-Арарат (38 км) предусмотрено 36 месяцев, а участков Ереван-Аштарак (11,7 км), и Аштарак-Талин (42 км) по 18 месяцев с момента подписания соглашения. Помимо этого предусмотрено 12 месяцев на устранение недостатков по всей дороге.