Արժույթի միջազգային հիմնադրամը ( ԱՄՀ) խորհուրդ է տալիս Հայաստանին բարելավել գործարար մթնոլորտը, ներգրավելու համար ներդրողներին ու նվազեցնելու համար 3,3-միլիոնանոց երկրի կախվածությունը իր առանցքային դաշնակցից՝ Ռուսաստանից:
Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիլյերմո Տոլոսան «Ռոյթերս» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ գոհ է մակրոտնտեսական իրավիճակից Հայաստանում, որտեղ տնտեսական աճը 2001թ. կազմել է 4,6 տոկոս՝ 2010թ. 9,4 տոկոս անկումից հետո, այն դեպքում, երբ ֆինանսական պակասուրդը նվազել է մինչև 3 տոկոս՝ 2009թ. 8 տոկոսի դիմաց:
Ըստ ԱՄՀ կանխատեսման, տնտեսական աճը Հայաստանում 2012թ. կկազմի 3,8 տոկոս, իսկ տարեկան գնաճը կլինի 2,5-5,5% սահմանում: «Մենք շատ գոհ ենք մակրոտնտեսական պատմությունից, լավ ֆիսկալ և մոնետար քաղաքականությունից: Սակայն, այն, ինչ կատարվում է միկրոտնտեսության մեջ, մասնավորապես, գործարար մթնոլորտի բարելավման առումով, զգալի բարելավում է պահանջում»,-ասել է Տոլոսան:
Ըստ նրա, անառողջ գործարար մթնոլորտը երկրում կապված է վարչական ճնշման հետ գործարարների վրա, և հաճախ օրենքի կամայական մեկնաբանությունների հետ:
Նա նշել է, որ կոռուպցիան, փոքր ընկերությունների հանդեպ անարդար վերաբերմունքը և չարդարացված արտոնյալ պայմանների ստեղծումը խոշոր ընկերությունների համար անառողջ գործարար մթնոլորտ են ձևավորում:
Տոլոսան ասել է, որ այս իրավիճակը վերաբերում է ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ներդրողներին:
«Օտարերկրացիների պարագայում պետք է պաշտպանվածությունն ու որոշակիությունն ավելի մեծ լինեն»,-ասել է նա:
Ուղիղ օտարերկրյա ներդրումների ծավալը 2011թ. կազմել է 539 մլն դոլար և ԱՄՀ-ն ակնկալում է, որ այդ ցուցանիշը կաճի մինչև 574 մլն դոլար: Հայաստանի հիմնական օտարերկրյա ներդրողը, ինչպես նաև տնտեսության հիմնական շարժիչ ուժը Ռուսաստանն է:
Դրամական փոխանցումներն արտերկրից, հիմնականում, Ռուսաստանից, կազմում են ՀՆԱ 15 տոկոսը: Ռուսաստանը ներկայացված է հայկական տնտեսության բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ էներգետիկայում, հեռահաղորդակցությունների ոլորտում, մետալուրգիայում, բանկային հատվածում:
«Ռուսաստանը կարևորում է Հայաստանի դերը ռազմավարական տեսակետից: Նրանք ներդրումներ են կատարում տնտեսության բոլոր ոլորտներում: Ռուս ներդրողների համար այստեղի իրավիճակը նման է Ռուսաստանում ստեղծված վիճակին»,-ասել է Տոլոսանա:
Տոլոսան գտնում է, որ նման մեծ կախվածությունը Ռուսաստանից անբարենպաստ է Հայաստանի համար, որի տնտեսությունը զգալի նահանջ գրանցեց 2009թ. հիմնականում ռուսաստանյան գործարար ակտիվության նվազման պատճառով: «Եթե գործարար միջավայրը բարելավվի, դա կնպաստի ներդրումների ներգրավմանը նաև այլ երկրներից ու թույլ կտա Հայաստանին պայքարել ռիսկերի դեմ ու կախված չլինել Ռուսաստանից»,-ասել է ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչը:

8 Май 2012 - 06:47 AMT
Международный валютный фонд советует (IMF) Армении улучшить бизнес-климат, чтобы привлечь и защитить инвесторов и снизить экономическую зависимость 3,3-миллионной страны от ключевого союзника по военно-политическому блоку – России, где работает много армянских трудовых мигрантов и предпринимателей.
Постоянный представитель IMF в Армении Гильермо Толоса сказал в интервью Рейтер, что фонд доволен макроэкономической ситуацией в Армении, где экономический рост достиг 4,6% в 2011 году после падения ВВП на 14,2% в 2009 году, а инфляция замедлилась до 4,7% в 2011 году с 9,4% в 2010-м, в то время как фискальный дефицит снизился до менее трех процентов с 8,0 в 2009 году.
По прогнозу МВФ, экономический рост в Армении 2012 году составит 3,8%, а годовая инфляция будет в пределах прогноза – 2,5-5,5%. "Мы очень довольны макроэкономической историей, солидной фискальной и монетарной политикой. Однако то, что происходит в микроэкономике, в частности, в смысле бизнес-климата, требует значительных улучшений", – сказал Толоса.
По его словам, нездоровый бизнес-климат в стране связан с административным давлением на предпринимателей и часто произвольным толкованием законов.
Он отметил, что коррупция, случаи несправедливого отношения к небольшим компаниям, не имеющим связей, и создание неоправданно льготных условий для крупных компаний, лояльных к властям, создают нездоровую деловую среду.
Толоса сказал, что данная ситуация касается как местных, так и зарубежных инвесторов. "В отношении зарубежных инвесторов должно быть больше защиты и определенности", – сказал он.
Объем прямых иностранных инвестиций в Армению 2011 году составил $539 миллионов, и МВФ ожидает роста этого показателя до $574 миллионов. Основным зарубежным инвестором в Армении, как и главной движущей силой местной экономики, по словам Толоса, является Россия.
Денежные переводы из-за границы, в основном из России, составляют 15% ВВП Армении. Россия представлена во всех основных сферах армянской экономики: в энергетике (СП с Газпромом Армросгазпром и дистрибьюторские компании), телекоммуникациях (Вымпелком, МТС), металлургии (Geopromining), банковском секторе (ВТБ, Армэксимбанк).
"У России сохраняется важный стратегический интерес к Армении. Они вкладывают средства во все основные секторы экономики. Для российских инвесторов ситуация тут схожа с той, что в России", – сказал Толоса.
Толоса считает, что столь высокая степень зависимости от экономической ситуации в России неблагоприятна для Армении, чья экономика претерпела значительное сокращение в 2009 году в основном из-за замедления российской деловой активности на фоне падения мирового спроса на сырье. "Если бизнес-среда будет улучшена, это создаст больше потенциала для привлечения инвестиций из других стран и позволит Армении бороться с рисками и не зависеть от России", – сказал постпред IMF.