Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 10-ի նիստում փոփոխություններ է կատարել ընդունված որոշման մեջ՝ երկարացնելով բնական գազի դիմաց վճարման արտոնյալ պայմանները անապահով ընտանիքների համար:
ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախագահ Լևոն Շահվերդյանը նշեց, որ կառավարության որոշմամբ նախատեսվում է աջակցել սոցնպաստ ստացող ընտանիքներին երկարացնելով օգնությունը մեկ տարով՝ 2012թ. մինչ 2013թ. մարտ ամիսը:
Այդ առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ այդ որոշումն ընդունվել է երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակցությամբ՝ մեղմելու համար անապահով ընտանիքների սոցիալական ծանր վիճակը, որպեսզի նրանք «չզգան գազի գնի բարձրացման բեռը»:
Վարչապետը հավելել է, որ այդ ընտանիքների համար բնական գազի օգտագործումը մինչև 300խմ կարժենա 100 դրամ, այն դեպքում, երբ իրական գինը 130 դրամ է: «Երկարացնելով որոշումը մեկ տարով՝ մենք թեթևացնում ենք այն բեռը, որը կարող էին զգալ այդ ընտանիքները»,-ասել է նա:

Правительство Армении на заседании 10 мая внесло изменения в ранее принятое решение, тем самым продлив сроки льготной оплаты для необеспеченных семей по линии использования природного газа .
Как сообщим заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Левон Шахвердян отметил, что сроки правительственного решения по оказанию содействия семьям, получающим соцпособие, в частности, предполагается продлить на 1 год – с 2012 до 31 марта 2013 марта.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян напомнил, что это решение было принято при содействии президента страны Сержа Саргсяна с целью создания более мягких условий для необеспеченных слоев населения, и “ они не почувствовали на себе бремя в рамках повышения цен на газ”.
Премьер добавил, что для этих семей использование природного газа до 300 кубометров будет стоить 100 драмов, в то время когда реальная цена 130 драмов. “Продлевая на 1 год решение, мы смягчаем то бремя, которое эти семьи могли почувствовать”, – подчеркнул он.