2012-ի մարտի 30-ին «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի հետ ստորագրված համագործակցության մասին համաձայնագրի շրջանակներում Poste Italiane իտալական փոստային օպերատորի մասնագետներն արդեն ձեռնամուխ են եղել Հայաստանի տարածքում ֆինանսական ծառայությունների ներդրման նախագծի իրագործմանը: Այդ մասին մարտի 11-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Haypost Trust Management ընկերության տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Նրա խոսքով, փաստաթղթի համաձայն, իտալացի մասնագետներն առաջին երկու ամիսների ընթացքում ուսումնասիրելու են շուկան, այնուհետև պատրաստելու են նախագծի իրագործման բիզնես-պլան, որը պատրաստ է լինելու արդեն սեպտեմբերին, իսկ ահա հոկտեմբերից սկսվելու են անմիջական աշխատանքները, որոնք տևելու են 18 ամիս: «Մեր նպատակն է բարձրացնել ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար, հատկապես հեռավոր մարզերի բնակիչների»,- ասել է նա: Միաժամանակ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը հավելել է, որ իտալական օպերատորի փորձն այս ոլորտում չափազանց կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ յուրաքանչյուր քաղաքացի անկախ բնակության վայրից կարող է օգտվել նույն որակի ծառայություններից, լինի դա դրամական միջոցների ստացում, ինտերնետ ծառայություններ, դեբիտային և վարկային քարտերով գործարքներ, ապահովագրման ծառայություններ և այլն:
Իր հերթին նախագծի մենեջեր Ալբերտո Բուտարոնեն ընդգծել է, որ Poste Italiane-ն իր վրա պարտավորություններ է վերցնում Հայաստանում նախագծի հաջող իրագործման և իտալական բիզնես մոդելի ադապտացման համար, որը հիմնված է ժամանակակից տեխնոլոգիաների, ծառայությունների դիվեսիֆիկացիայի վրա: Նրա խոսքով, դա թույլ կտա «Հայփոստ» ՓԲԸ-ին եկամուտներ ապահովել:

В рамках подписанного 30 марта 2012 года соглашения о сотрудничестве с ЗАО «Айпост» специалисты итальянского почтового оператора Poste Italiane уже приступили к реализации проекта внедрения финансовых услуг по всей территории Армении. Об этом 11 марта на пресс-конференции в Ереване сообщил директор управляющей компании Haypost Trust Management Хуан Пабло Гечичян.
По его словам, согласно документу, итальянские специалисты в течение первых двух месяцев изучат рынок, затем подготовят бизнес-план реализации проекта, который будет готов уже в сентября, а вот с октября начнутся непосредственные работы, которые продлятся в течение 18 месяцев. «Наша цель повысить доступность финансовых услуг для всех граждан Армении, особенно проживающих в отдаленных областях страны», – подчеркнул он. При этом Хуан Пабло Гечичян добавил, что опыт итальянского оператора, в этой сфере является крайне важным для Армении, поскольку каждый гражданин вне зависимости от места проживания сможет пользоваться услугами одинакового качества, будь то перечисление и получение денежных средств, Интернет-услуги, сделки по дебитным и кредитным картам, услуги по страхованию и другое.
В свою очередь менеджер проекта Альберто Бутарони подчеркнул, что Poste Italiane берет на себя обязательства по успешной реализации проекта в Армении и адаптации итальянской бизнес-модели, основанной на современных технологиях, диверсификации услуг, на где финансовые и страховые услуги приходиться большая доля. По его словам, это позволит ЗАО «Айпост» обеспечить доходы.