Apple ընկերության հիմնադիրներից մեկը՝ Սթիվ Վոզնյակը իսկական ֆուրոր է առաջացրել ավստրալական Պերտ քաղաքում ընթացող գործարար-խորհրդաժողովում՝ հայտարարելով, որ տանը չունի լայնաշերտ ինտերնետին միանալու հնարավորություն: Այս խոսքերից հետո դահլիճում կատարյալ լռություն է տիրել, իսկ համաշխարհային համակարգչային ինդուստրիայի առաջատարներից մեկը դանդաղ կրկնել է. «Ես՝ Սթիվ Վոզնյակս, տանը լայնաշերտ ինտերնետին միանալու հնարավորություն չունեմ»:
Այնուհետև, նա պարզաբանել է, որ ապրում է Կալիֆորնիայի Լոս Գատոս քաղաքում, կենտրոնից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա: «Լայնաշերտ ինտերնետի ծառայությունների տրամադրման մենաշնորհը մեր քաղաքում մեկ ընկերություն ունի: Կա մոտ 50 ընկերություն, որոնք հաճույքով կվաճառեին ինձ միացման հնարավորությունը թվային բաժանորդական գծով, սակայն նրանք բոլորն աշխատում են տեղի հեռախոսային օպերատորի միջոցով, որը երկրում վատագույններից է: Արդյունքում, տանը ես լայնաշերտ ինտերնետ չունեմ»,-հայտարարել է նա:
Անդրադառնալով Ավստրալիայի կառավարության մտադրությանը մալուխը հասցնել երկրի ամենահեռավոր բնակավայրեր՝ Վոզնյակն ասել է, որ այն երկրներում, որտեղ «բնակչությունը կենտրոնացած չէ, խնդրի առավել արդյունավետ լուծում կարող է հանդիսանալ անլար կապր»,-հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

Один из основателей компании Apple Стив Возняк произвел настоящий фурор на бизнес-конференции в австралийском городе Перт, когда заявил, что у него дома нет широкополосного доступа к интернету. После того, как в зале после этих неожиданных слов наступила гробовая тишина, один из лидеров мировой компьютерной индустрии медленно повторил: "Я, Стив Возняк, не имею дома широкополосного доступа в интернет".
Затем он пояснил, что живет в калифорнийском городе Лос-Гатос примерно в километре от центра. "Услуги широкополосного доступа в нашем городе монопольно предоставляет одна компания. Подключиться к интернету можно с помощью кабеля, но у меня нет кабельного подключения. Существует примерно 50 компаний, которые с удовольствием продали бы мне подключение по цифровой абонентской линии, но все они работают через местного телефонного оператора, одного из худших в стране. В результате у меня дома нет широкополосного доступа",- заявил он.
Свое признание бизнесмен сделал в тот момент, когда речь на конференции зашла об амбициозных планах правительства Австралии протянуть оптоволоконный кабель до самых отдаленных населенных пунктов, что позволит увеличить скорость доступа в интернет. Возняк не стал давать оценки этим планам, но сказал, что, по его мнению, в странах, где "население живет рассредоточенно, более эффективным решением проблемы является не прокладка оптоволоконного кабеля, а беспроводная связь", передает ИТАР ТАСС.