RWE գերմանական կոնցեռնը դիտարկում է Nabucco-ից հեռանալու հարցը, կիրակի dpa գործակալությանը հաղորդել է կոնցեռնի պաշտոնական ներկայացուցիչը: DerSpiegel-ի տեղեկությունների համաձայն, դա պայմանավորված է նրանով, որ այս փաթեթի արժեքը գրեթե 2 անգամ ավելացել է` 9-15 մլրդ եվրոյով:
Nabucco-ից դուրս գալու վերջնական որոշում գերմանական կոնցեռնը դեռ չի կայացրել, սակայն վերջինիս պաշտոնական ներկայացուցիչներն արդեն տեղեկացրել են Բեռլինում և Բրյուսելում քաղաքական գործիչներին նման հեռանկարի հավանականության մասին: AFP գործակալությունը նշում է, որ ԵՄ Nabucco-ի միջոցով փորձում է իր համար հասանելի դարձնել Կենտրոնական Ասիայի գազի հանքավայրերը` այդ կերպ նվազեցնելով Ռուսաստանից գազի մատակարարման կախվածությունը:
Nabucco-ից դուրս գալու մասին հայտարարել է նաև Հունգարիայի խոշորագույն` MOL, նավթագազային ընկերությունը:

14 Май 2012 - 08:17 AMT
Немецкий концерн RWE рассматривает вопрос о выходе из консорциума по строительству газопровода Nabucco, заявила в воскресенье официальная представительница концерна агентству dpa. Тем самым она подтвердил соответствующее сообщение редакции журнал DerSpiegel, сообщает DW. По информации еженедельника, это вызвано тем, что стоимость данного проекта почти удвоилась – с 9 до 15 млрд евро – и консорциуму по-прежнему не удается заручиться твердыми гарантиями поставок газа у Азербайджана и Туркмении.
Окончательное решение о выходе из проекта Nabucco немецкий концерн пока не принял, однако его представители уже проинформировали политиков в Берлине и Брюсселе о возможности такой перспективы.
Агентство AFP пишет, что Евросоюз с помощью Nabucco намеревался открыть себе доступ к газовым месторождениям в Центральной Азии и тем самым снизить свою зависимость от поставок газа из России.
Однако в апреле консорциум был вынужден признать наличие серьезных проблем в деле реализации данного проекта. О намерении выйти из Nabucco объявила также крупнейшая нефтегазовая компания Венгрии MOL.