14 Մայիս 2012 - 08:28 AMT
Շվեդիայի Հալմստադ քաղաքի երաշժտական լարային նվագախումբն այսօր, ժամը 15.00-ին ելույթ կունենա Ծիծեռնակաբերդում, այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Հալմստադի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Ուլֆ Ֆեմբրոն: «Շատ հաճելի է լինել Հայաստանում: Մեզ մոտ` Շվեդիայում Հայաստանն այդքան էլ ճանաչված չէ: Հուսով եմ, մեր այցը 2 երկրների միջև հիանալի համագործակցության սկիզբ կդառնա»,-ասաց Ֆեմբրոն:
Բացի այդ, նվագախումբը ելույթ է ունենալու մայիսի 16-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի մանկական կամերային նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), իսկ մայիսի 17-ին` Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցում:
Նվագախմբի դիրիժոր Մեց Ռյոտերն ասաց, որ երեխաները կատարելու են սկանդինավյան երկրների կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, ինչպես նաև Միրզոյանի և Կոմիտասի գործեր: Նա նաև ասաց, որ հավանաբար մյուս տարի նրանք կհյուրընկալեն հայ երաժիշտներին:
Հալմստադի երաշժտական լարային անսամբլն ունի 14-20 տարեկան 24 երաժիշտ: Ֆեմբրոնի խոսքով, չնայած իրենց քաղաքը փոքր է, բայց երաժշտական դպրոցն ունի 1700 աշակերտ: Նվագախումբն աշխարհով մեկ շրջագայելով կատարում է ամենաբազմազան ստեղծագործություններ` բարոկկոյից մինչև ժամանակակից գործեր:

14 Май 2012 - 10:46 AMT
Струнный оркестр шведского города Халмштадт 14 мая в 15:00 часов выступит в Цицернакаберде. Об этом сказал во время пресс-конференции директор музыкальной школы Халмштадта Ульф Фембро. “Очень приятно побывать в Армении. У нас в Швеции очень мало знают об этой стране. Надеюсь, наш визит станет началом тесного сотрудничества между нашими двумя странами”, – сказал Фембро.
Кроме того, оркестр также вместе с Детским камерным оркестром ЮНИСЕФ (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) выступит 16 мая в концертном зале им. Арно Бабаджаняна, а 17 мая в ереванской музыкальной школе им. Тиграняна.
Дирижер оркестра Мец Ретер сказал, что детский оркестр исполнит произведения скандинавских композиторов, а также сочинения Мирзояна и Комитаса. Он также отметил, что в следующем году, возможно, они примут у себя армянских музыкантов.
В музыкальном струнном оркестре Халмштадта играют 24 музыканта в возрасте от 14 до 20 лет. По словам Фембро, несмотря на то, что их город сравнительно небольшой, однако музыкальную школу посещают 1700 учеников. Оркестр в ходе гастролей по разным странам мира исполняет произведения самых разных жанров: от барокко до современной музыки.