15 Մայիս 2012 - 14:11 AMT
Վրաստանից ծրագրավորողները մայիսի 16-ին կժամանեն Հայաստան «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում օնլայն ռեժիմով տոմսեր ձեռք բերելու համակարգի ներմուծումը քննարկելու համար: Այդ մասին մայիսի 15-ին Երևանում ասել է ընկերության Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսիսյանը: «Մինչև այս տարվա վերջ տոմսերի վաճառքի օնլայն համակարգը կգործարկվի»,- ասել է նա:
Դեռ 2011-ին ՀԿԵ-ում ստեղծվել է Տրանսպորտային ծառայությունների կենտրոն, որտեղ ցանկացած բեռնափոխադրող կարող է տեղեկատվություն ստանալ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով, ներմուծվել է տոմսերի վաճառքի «Օրիոն» ավտոմատացված համակարգը: Ինչպես նշել է Գագիկ Մովսիսյանը, այսօրվա դրությամբ «Օրիոն» համակարգն անխափան է աշխատում:
Մովսիսյանը պարզաբանել է, որ նոր համակարգով տոմսերի վճարումը կիրականացվի բանկային պլաստիկ քարտերի միջոցով, ավելին, երկաթուղային կայարանին կից կգործեն առանձին դրամարկղեր նրանց համար, ով չի կարող օգտվել ինտերնետից: Այնուամենայնիվ, քաղաքացիները կարող են ստանալ կայարանում համապատասխան գաղտնագիր տրամադրելուց հետո:

15 Май 2012 - 12:59 AMT
Программисты из Грузии прибудут 16 мая в Армению для обсуждения внедрения системы приобретения билетов в онлайн-режиме на ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога». Об этом 15 мая в Ереване сказал начальник дирекции пассажирских перевозок компании Гагик Мовсисян.
«До конца этого года система онлайн-продажи билетов будет задействована», – сообщил он.
Еще в 2011 году на ЮКЖД был создан Центр транспортных услуг, где любой грузоперевозчик может получить информацию по принципу «одного окна», внедрена автоматизированная система продажи билетов «Орион».
Как отметил Гагик Мовсисян, на сегодняшний день система «Орион» работает бесперебойно.
Начальник дирекции пассажирских перевозок компании пояснил, что оплата билетов по новой системе будет осуществляться посредством банковских пластиковых карт. А при железнодорожном вокзале будут действовать отдельные кассы для тех, кто не может пользоваться Интернетом.
Однако, билет граждане смогут получить на вокзале, после предоставления соответствующего кода, отметил Мовсисян.