Տարածաշրջանի հիմնական տարանցիկ մայրուղին՝ Ադլեր-Սուխում-Քութաիսի-Երևան-Թեհրան երկաթուղին չի գործում 1992 թվականից: Մինչ Աբխազիայի նոր նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբի սահմանների տեխնիկական բացման մասին հայտարարությունը, ոչ մի հայտարարություն այս երակթուղու վերականգնման հնարավորության մասին չի եղել: Այդ պատճառով փոխադարձ ու միջազգային առևտրի բեռները տեղափոխվում են շրջանցիկ ու, համապատասխանաբար, ավելի թանկ ճանապարհներով:
Եթե լինի վրացական կողմի բարի կամքը, ի՞նչ կտա դա Հայաստանին: Եթե աշխատի ՀԿԵ Երևան-Մոսկվա գնացքը, ապա տարեկան հասույթը, ըստ ընկերության ուևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսիսյանի, կարող է կազմել շուրջ 5 մլրդ դրամ՝ մոտ 13 մլն դոլար, իսկ դա քիչ գումար չէ Հայաստանի համար ուղևորափոխադրումների առումով: Ինչ վերաբերում է բեռնափոխադրումներին, ապա այստեղ մի քանի անգամ կկրճատվեն տրանսպորտային ծախսերը: Եթե հիմնական ռուս-անդրկովկասյան միջանցքը բացվի, Հայաստանն առավել մրցունակ կդառնա ինչպես ռուսական, այնպես էլ եվրոպական շուկաներում, քանի որ բեռները ինքնաթիռներով և լաստանավերով փոխադրելը շատ թանկ է: Այսպես, 1 բեռնատար վագոնը Փոթիից Կովկաս նավահանգիստ տեղափոխելը արժի 3600 դոլար, իսկ տարանցիկ մայրուղու վերագործարկման դեպքում՝ ընդամենը 600 դոլար: Ըստ որոշ գնահատականների, Ռուսաստանի ամենամյա կորուստները այս ճանապարհի անգորոծության պատճառով կազմում են տարեկան առնվազն 300 մլն դոլար:
Նախագիծը տնտեսապես շահավետ է նաև Վրաստանին
Միաժամանակ, Իրան-Հայաստան ուղիղ երկաթուղու բացումը, լրացնելով տրանսկովկասյան միջանցքը, կարճ չանապարհ կբացի, Ռուսաստանի, նախկին ԽՍՀՄ Արևմուտքի, Սկանդինավիայի ու Արևելյան Եվրոպայի համար դեպի Միջին Արևելք ու Պարսից ծոց: Նույն պատճառով, այդ ճանապարհը շահավետ է նաև ասիական երկրներին: Ինչպես ասվել է ՍՏԾՀ անդամ երկրների ներդրողների վերջերս կայացած շնորհանդեսին, Ռուսաստան-Աբխազիա-Վրաստան երկաթուղու վերագործարկման մասին բազմակողմ խոհրդակցություններ են ընթանում 2005 թ. ի վեր: Ներդրումների քանակը այդ հատվածների վերակառուցման համար գնահատվում է 150-170 մլն դոլար:
Նշենք, որ Վրաստանից սահմանի տեխնիկական բացում է պահանջում նաև Եվրամիությունը, իսկ Վրաստանն իր հերթին մտածոմ է, թե ինչպես կարելի է մերժել:

Основная транзитная магистраль региона – железнодорожная линия Адлер-Сухуми-Кутаиси-Тбилиси-Ереван-Тегеран бездействует с 1992 года. До одностороннего объявления нового президента Абхазии Александра Анкваба о техническом открытии границ не было сделано каких-либо заявлений в рамках возможного восстановления этой железнодорожной линии. Из-за этого грузы взаимной и международной торговли следуют кружными и, соответственно, более дорогостоящими путями.
Если будет добрая воля и грузинской стороны, то что даст это Армении? Если будет работать поезд Ереван-Москва в концепции ЮКЖД, то годовая прибыль, по мнению начальника дирекции пассажирских перевозок компании Гагика Мовсисяна, может составить порядка 5 млрд. драмов (порядка $13 млн. по курсу 396 драмов/$1), а это немалая сумма для Армении, по линии пассажирских перевозок. Что же касается грузоперевозок, то здесь в разы сократятся транспортные расходы. Если основной российско-закавказский коридор откроется себестоимость во время экспорта Армения станет конкурентоспособной, как на российском, так и на европейском рынках, потому что перевозить товары на самолетах и паромах – дорого. Так, перевезти 1 вагон с грузом из порта Поти (Грузия) в порт Кавказ (РФ) стоит порядка 3600 долларов, а вот при восстановлении транзитной магистрали – всего 600 долларов. А вот по некоторым оценкам, ежегодные потери России от бездействия данной артерии достигают минимум $ 300 млн в год.
Такой проект экономически выгоден и Грузии.
Одновременно предстоящее открытие прямого железнодорожного сообщения Иран – Армения, дополненная восстановление главного транскавказского коридора, создаст для России, всех стран Западного региона экс-СССР, Скандинавии и Восточной Европы кратчайший путь на Средний Восток и в бассейн Персидского залива. По той же причине данная артерия выгодна и странам этих азиатских регионов. Как отмечалось на недавней презентации на ВВЦ инвестпроектов стран – членов Организации черноморского экономического сотрудничества, многосторонние консультации о возобновлении работы маршрута Россия – Абхазия – Грузия периодически ведутся с 2005 года. Инвестстоимость реконструкции абхазско-грузинских участков этой магистрали оценивается в $ 150-170 млн.
Надо отметить, что технического открытия границ требует у Грузии и Евросоюз, а Грузия думает в свою очередь – как отказать.