17 Մայիս 2012 - 10:02 AMT
Հունիսի առաջին տասնօրյակում, ավելի շուտ, քան նախատեսված է օրենսդրությամբ սահմանված 50-օրյա ժամկետի շրջանակում, արդեն կնշանակվի նոր վարչապետն ու կձևավորվի կառավարությունը, վստահ է արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Այս մասին նա հայտնել է կառավարության մայիսի 17-ի նիստից հետո:
Նա հիշեցրել է վարչապետի նշանակման ու նոր կառավարության ձևավորման կարգը: Ըստ նախարարի, գործող կառավարության պաշտոնաթողությունից հետո, առաջին նիստում վարչապետն ու նախարարները զրկվում են իրենց պաշտոններից և հանդիսանում են պաշտոնակատարներ, որից հետո 10-օրյա ժամկետում՝ մինչ հունիսի 10-ը ՀՀ նախագահը խորհրդարանական խմբակցությունների հետ քննարկումներից հետո նշանակում է վարչապետին: 20 օրվա ընթացքում վարչապետի հետ համատեղ նախագահը նշանակում է նախարարներին, և դրանից ևս 20 օր անց կառավարությունը ներկայացնում է իր ծրագիրն ԱԺ-ում, ողջ գործընթացը տևում է 50 օր:

В первой декаде июня, раньше, чем предусмотренные соответствующими законодательными процедурами 50 дней, уже будет назначен и премьер и сформировано правительство, уверен, министр юстиции Армении Грайр Товмасян. Таким мнением он поделился с журналистами 17 мая после заседания действующего правительства Армении.
В связи с этим он напомнил порядок назначения премьера и формирования нового правительства. Так, по его словам, после роспуска действующего правительства, в ходе первого заседания премьер-министр и министры лишаются своих должностей и являются исполняющими обязанности, после чего в 10-дневный срок – до 10 июня, президент Армении по итогам совещания с парламентскими фракциями назначает премьер-министра. После чего в течение 20 дней при посредничестве главы кабмина президент назначает министров, а вот после этого в течение еще 20 дней правительство представляет свою программу в НС РА на утверждение – итого порядка 50 дней.