18 Մայիս 2012 - 09:40 AMT
Միջազգային ֆինանսական ընկերությունը (IFC)` Համաշխարհային բանկի գործընկերը, Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության հետ համատեղ, նախաձեռնել է եռամյա խորհրդատվական ծրագիր, որի նպատակն է սննդամթերք արտադրող հայկական ընկերություններում արտադրական գործընթացների բարելավումը:
«Հայաստանն ունի մեծ գյուղատնտեսական պոտենցիալ, իսկ նրա գյուղարտադրանքը հայտնի է ողջ տարածաշրջանում»,-մայիսի 18-ին Երևանում` լրագրողների հետ կայացած հանդիպմանը հայտարարել է Կովկասի հարցերով IFC տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը: Ըստ նրա, IFC-ն ծրագրի շրջանակներում աշխատելու է այս ոլորտի առանձին ձեռնարկությունների հետ` նրանց արտադրությունում միջազգային ստանդարտներ և ժամանակակից տեխնոլոգիաներ ներդնելու համար:
Այս առնչությամբ Թոմաս Լյուբեքը ընդգծել է, որ սննդամթերքի անվտանգության և որակի բարձրացումից կշահի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շուկան: «Դա իր հերթին կհանգեցնի գյուղատնտեսության ոլորտում զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը»,-հավելել է նա:

18 Май 2012 - 09:12 AMT
Международная финансовая организация (IFC) – член Всемирного банка, совместно с Министерством финансов Австрии инициировали трехлетнюю консультационную программу с целью улучшения производственных процессов в армянских компания, занятых в пищевой промышленности.
«Армения имеет большой сельскохозяйственный потенциал, а ее сельхозпродукты известны по всему региону», – заявил в беседе с журналистами 18 мая в Ереване региональный директор IFC по Кавказу Томас Любек. По его словам, IFC в рамках программы будет работать с отдельными предприятиям этой сферы для внедрения в их производство международных стандартов и современных технологий.
В связи с этим Томас Любек подчеркнул, что от повышения качества и безопасности продуктов питания выиграет, как внутренний, так и внешние рынки. «Это в свою очередь приведет к повышению уровня занятости в сфере сельского хозяйства», – добавил он.