21 Մայիս 2012 - 09:44 AMT
Հայաստանում 2012թ. ապրիլին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7,5 տոկոս 2011թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ընդ որում, ինչպես հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2012թ. ապրիլին 2011թ. մարտի համեմատ այդ ցուցանիշը ավելացել է 4,8 տոկոսով:
2012թ.ապրիլին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ սպառողական գներն ավելացել են 1,9 տոկոսով, ընդ որում ամսական կտրվածքով գրանցվել է 0,6 տոկոս գնանկում: Միաժամանակ 2012թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է 3 տոկոս գնաճ:
Ի տարբերություն ՀՆԱ ցուցանիշի, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հաշվարկվում է տնտեսական գործունեության իրականացված տեսակների ծավալով, ոչ թե հավելյալ արժեքի ծավալներով և չի ներառում արտադրության ու ֆինանսական միջնորդության համար մաքուր հարկերը, որոնք անուղղակիորեն են հաշվարկվում:
Տնտեսական աճը Հայաստանում, ըստ 2012թ. բյուջեի, նախատեսված է 4,2 տոկոսի մակարդակում, իսկ գնաճը` 4±1,5%:

Показатель экономической активности в Армении в апреле 2012 года составил 7,5% по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в апреле по сравнению с мартом 2012 года этот показатель увеличился на 4,8%. Одновременно в январе-апреле показатель экономической активности в республике увеличился на 7,2% по сравнению с тем же периодом 2011 года.
В апреле 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года потребительские цены в Армении выросли на 1,9%, при этом в месячном разрезе была зафиксирована 0,6% дефляция. В то же время, в январе-апреле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года инфляция увеличилась на 3%.