21 Մայիս 2012 - 13:11 AMT
Այսօր ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի ունեցավ քաղաքական խորհրդակցություն Հայաստանի և Օմանի միջև, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Հայկական կողմի պատվիրակությունը ղեկավարում էր արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը: Օմանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր արտաքին գործերի փոխնախարար Ահմեդ Յուսուֆ Ալ-Հարթին: Սա առաջին քաղաքական խորհրդակցությունն է երկու երկրների միջև, և կողմերը համոզվածություն հայտնեցին, որ այս խորհրդակցությունը կխթանի երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու և իրավապայմանագրային հիմքերն ամրապնդելու համար ձեռնարկվող անհրաժեշտ քայլերը: Մասնավորապես, կարևորվեց տնտեսական, կրթական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության զարգացումը:
Կողմերը քննարկեցին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանը: Անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների: Փոխնախարար Սերգեյ Մանասարյանը ներկայացրեց նաև Արցախյան հիմնահարցի շուրջ առկա զարգացումներին:

Сегодня в министерстве иностранных дел РА прошли политические консультации между Арменией и Оманом, сообщает пресс-служба МИД. Армянскую делегацию возглавлял заместитель главы МИД Армении Сергей Манасерян, а делегацию из Омана – замглавы внешнеполитического ведомства Ахмед Юсуф Аль-Хартин. Стороны провели консультации впервые, выразив надежду, что они способствуют активизации двусторонних отношений.
В рамках встречи стороны обсудили сферы сотрудничества, которые вызывают взаимный интерес, а также возможные шаги к расширению и углублению взаимодействия. Стороны отметили важность сотрудничества в экономической, образовательной и культурной сфере.
Кроме того делегации обсудили возможность сотрудничества и в рамках международных организаций. Они обсудили также ряд региональных проблем. Сергей Манасерян представил последние развития вокруг карабахского урегулирования.