22 Մայիս 2012 - 10:32 AMT
Նախօրեին Երևանի «Նաիրիտ» քիմիական գործարանի չափիչ-ստուգող սարքավորումների և ավոտմատիկայի արտադրամասի աշխատակիցներին կանչել էին գործարան՝ մաքրելու և կարգի բերելու արտադրամասը: Ինչպես հայտնի է դարձել PanARMENIAN.Net-ին, աշխատակիցներին ասել են, որ հինգշաբթի գործարան կայցելեն անգլիական ընկերության ներկայացուցիչները, որոնք գործարանը զննելուց հետո որոշում կկայացնեն կառավարման մասին:
Գործարանի մամլու ծառայությունում հրաժարվել են տեղեկություններ տրամադրել «սպասվող հյուրերի» մասին:
Ավելի վաղ ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ասել էր, որ «Նաիրիտի» նոր կառավարող ընկերության ընտրությունը վերջին փուլում է, արդեն առաջիկա ամիսներին ընտրությունը կկատարվի ու գործարանը կվերսկսի աշխատանքը:
Դեռևս անցյալ տարի կառավարությունը մշակել էր «Նաիրիտի» 2011-19թթ. զարգացման ու վերակառուցման ծրագիրը», որը նախատեսում է ներդնել գործարանում 512 մլն դոլար, որից 366 մլն դոլարը պետք է ուղղվի գործարանի արդիականացմանը, իսկ մյուս 146 մլն դոլարը՝ պարտքերի մարմանը:
Շուտով 2 տարի կլինի, ինչ «Նաիրիտը» չի գործում, շուրջ 3 հազար աշխատակից ամիսներով աշխատավարձ չի ստացել ու ժամանակ առ ժամանակ կազմակերպում է բողոքի ակցիաներ:

22 Май 2012 - 07:47 AMT
Накануне сотрудникам цеха контрольно-измерительных приборов и автоматики химзавода «Наирит» поручили привести в порядок помещения. Как стало известно PanARMENIAN.Net, сотрудникам сообщили, что в четверг завод посетят представители английской компании, которые после осмотра завода примут решение о его управлении.
В пресс-службе завода отказались давать какую-либо информацию об «ожидаемых гостях».
Как ранее сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армена Мовсисян, выбор новой управляющей компании завода «Наирит» вступил в завершающую стадию, уже в ближайшие месяцы этот выбор будет сделан и завод возобновит свою работу.
Еще в прошлом году правительство разработало «Программу развития и реконструкции «Наирита» на 2011-2019 гг.», которая предусматривает инвестирование в завод 512 миллионов долларов, из которых 366 миллионов долларов должны быть направлены на модернизацию завода, а остальные 146 миллионов долларов – на покрытие долгов.
Скоро исполнится два года с момента прекращения работы «Наирита», около 3 тысяч работников завода месяцами не получают зарплаты и время от времени организуют акции протеста.