Հունիսի 15-16 «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում կկայանա «ԴիջիԹեք Բիզնես» ֆորումը, որը կազմակերպում է 2008 թվականից սկսած Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։ Այս մասին հայտնի է դարձել Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի, «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի և ԱՄՆ ՄԶԳ ՁԶՇՄ ծրագրի Արժեքի շղթայի բաղադրիչի ղեկավար Զդրավկո Շամին համատեղ այսօրվա ասուլիսից։
«Հայաստանի տարբեր ոլորտներում բիզնես կիրառումների ներդրման անհրաժեշտություն կա: Իրավիճակը փոխելու և երկրում ինովացիոն տնտեսություն ստեղծելու համար անհրաժեշտ է այնպիսի միջավայր, որտեղ գործարարները և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ծառայություններ մատուցողները հանդիպեն ու քննարկեն իրենց խնդիրները: DigiTec բիզնես ֆորումը հենց այդ միջավայրն է»,-հանդիպմանը նշել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Երկօրյա ֆորումը բաղկացած կլինի մի շարք միջոցառումներից` տեխնոլոգիաների ներդրման խնդիրներին նվիրված կոնֆերանսից, տեխնոլոգիական սեմինարների շարքից, «DigiTec Business» ցուցահանդեսից, որին կմասնակցեն մոտ 40 տեղական և արտասահմանյան ընկերություններ: Այս տարի աճ է գրանցվել հատկապես արտասահմանյան ընկերությունների և ՏՏ ոլորտի ասոցիացիաների մասնակցության առումով: Ներկա կլինեն և իրենց երկրի փորձն ու արտադրանքը կներկայացնեն կազմակերպություններ Բուլղարիայից, Մակեդոնիայից, Հունաստանից, Հոլանդիայից, Մոլդովայից, Խորվաթիայից, հաղորդում են «ԱրմենՏել» ընկերության մամուլի ծառայությունից։
DigiTec բիզնես ֆորումի շրջանակներում կխրախուսվի նաև սկսնակ ընկերությունների մասնակցությունը և նրանց համար կսահմանվեն հատուկ մասնակցության պայմաններ:
Համաժողովում ներկայացված կլինեն նաև «Խելացի երկրների խելացի լուծումները» նորարարական մրցույթում հաղթած ուսանողական թիմերի նորարարության և մրցունակության բարձրացման գաղափարների փորձնական նախատիպերը:

15-16 июня в Ереване, в гостиничном комплексе “Marriott Armenia” состоится бизнес-форум “DigiTech 2012”, который с 2008 года организует в Армении Союз предприятий информационных технологий (СПИТ). Об этом 23 мая во время совместной пресс-конференции сообщили исполнительный директор СПИТ Карен Варданян, генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко и представитель Агентства международного развития США Здравко Шами.
По словам генерального директора компании “АрменТел” Игоря Климко, форум призван способствовать формированию инновационной экономики путем представления на одной площадке товаров и услуг IT-сектора, предназначенных для модернизации экономики.
Двухдневный форум будет состоять из ряда мероприятий: конференции, посвященной вопросам инвестиций в технологий, ряда технологических семинаров, выставки “DigiTec Business”, в которой примут участие 40 местных и зарубежных компаний.
В этом году наметился рост в плане участия именно зарубежных компаний и ассоциаций в сфере ИТ.
На мероприятии будут присутствовать и представят опыт и продукцию своих стран организации из Болгарии, Македонии, Греции, Нидерландов, Молдовы и Хорватии, сообщают в пресс-службе компании “АрменТел”.
В рамках форума будет стимулироваться участие начинающих компаний, для них будут предоставлены особые условия участия.