25 Մայիս 2012 - 06:33 AMT
Ալյումինի հայրենական արդյունաբերության 80-ամյակի կապակցությամբ ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (աշխարհում ալյումինի և կավահողիխոշորագույն արտադրող ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերության կազմում է) հրավիրեց Երևանի հեռուստատեսության, կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի օպերատորական և ֆոտոարվեստի բաժանմունքի ուսանողներին, ինչպես նաև Օշական գյուղի միջնակարգ դպրոցի 9-րդ դասարանցիներին:
Հյուրերը ծանոթացան ալյումինե փայլաթիթեղի արտադրության գործընթացին, զրուցեցին ձեռնարկության բանվորների և ղեկավարության հետ: Փորձառու ձուլագործ ԼևոնՔոչարյանը պատմեց աշակերտներին տաք գլանման սարքավորումների մասին, իսկ լաբորանտ Նաիրա Իսրայելյանը կատարեց ԱՐՄԵՆԱԼի արտադրանքի ֆիզիկա-մեխանիկական հատկությունների ցուցադրական փորձեր:
Ապագա օպերատորներին և ֆոտոթղթակիցներին առաջարկվեց հատուկ ծրագիր: Նրանց համար շրջայցը դարձավ արդյունաբերական ձեռնարկության նկարահանումներիգործնական դաս: Հայտնի ֆոտովարպետ, դոցենտ Սահակ Տրոյանը օգնում էր ուսանողներին նկարահանման ռեժիմի և դիտակետի ընտրության հարցում, նրանց ուշադրությունն էրգրավում առավել հետաքրքիր իրողությունների վրա:
Ինչպես նշում է գործարանի մամլո ծառայությունը, շրջայցի ընթացքում հավաքված ֆոտո և տեսանյութերը կվերլուծվեն ինստիտուտի դասերի ժամանակ և կներկայացվեն որպես ստուգարք: Ուսանողների լավագույնաշխատանքները կդառնան ցուցադրության նյութ, որ կզարդարի ինչպես բուհի, այնպես էլ գործարանի վահանակները:

В связи с 80-летием отечественной алюминиевой промышленности фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ (входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия и глинозема ОК РУСАЛ) пригласил студентов отделения операторского и фотоискусства Ереванского государственного института театра, кино и телевидения и 9-классников средней школы села Ошакан.
Гости ознакомились с процессом производства алюминиевой фольги, беседовали с рабочими и руководителями предприятия. Опытный литейщик Левон Кочарян рассказалшкольникам о работе агрегатов бесслиткого проката, а лаборант Наира Исраелян провела показательные испытания физико-механических свойств продукции АРМЕНАЛа.
Специальная программа была предложена будущим операторам и фоторепортерам. Для них экскурсия стала практическим занятием по проведению съемки на промышленном предприятии. Известный фотомастер, доцент Саак Троян помогал студентам в выборе режима и ракурса съемки, обращал их внимание на наиболее интересные объекты.
Как отмечается в сообщении пресс-службы завода, собранные в ходе экскурсии фото- и видеоматериалы будут проанализированы на занятиях в институте и предъявлены при сдаче зачета.