25 Մայիս 2012 - 08:27 AMT
Հրաչյա Բերբերյանը մեղադրում է գյուղնախարարությանը գյուղացիներին վատորակ ցորենի սերմեր տրամադրելու մեջ
Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը համարում է, որ հենց գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատու մարմիններն են մեղավոր նրա համար, որ գյուղացիներին բաժանվել է անորակ, վարակված, 4-5 տարվա վաղեմության ցորենի սերմ` էլիտար սորտի սերմերի փոխարեն: «Կառավարական ծրագրերը ձախողվեցին այն պատճառով, որ նախարարության պատասխանատուներն իրենց են պահել որակյալ սերմերը»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
2010-2014թթ սերմնաբուծության զարգացման ծրագրի շրջանակներում, գյուղացիները ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունից պետք է ստանային էլիտար սորտերից ստացված սերմատեսակներ: Սակայն ֆերմերներից բողոքներ են ստացվել այդ սերմերի որակի վերաբերյալ, մասնավորապես` Սիսիանի ֆերմերներից: Այս առնչությամբ Հրաչյա Բերբերյանն ընդգծել է, որ ցորենի էլիտար սերմերը, որոնք ներկրվել են Ռուսաստանից, շատ լավ արդյունք են տվել` 1 հա-ից 4-4.5 տոննա:
2010-2011թթ Ռուսաստանից Հայաստան է ներկրվել 1950 տոննա ցորենի էլիտար սերմեր և գյուղացիներին բաժանվել` ½ վերադարձման պայմաններով, բացի այդ, սերմեր են ներկրվել նաև Ուկրաինայից:
Ինչպես ներկայացրել է մասնագետը, հայ ֆերմերները անգամ չեն կարողանում պաշտպանել իրենց իրավունքները` Հայաստանում «Գյուղատնտեսական արտադրանքի» մասին օրենքի բացակայության պատճառով:

25 Май 2012 - 08:05 AMT
Глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян считает, что именно ответственные органы Министерства сельского хозяйства Армении виноваты в том, что сельчанам были розданы некачественные, зараженные, 4-5-летние семена пшеницы, вместо семян, воспроизведенных от элитарных сортов.
«Правительственные программы провалились за счет того, что ответственные в министерстве придержали у себя хорошие семена», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
В рамках программы по развитию семеноводства на 2010-2014 гг. сельчане должны были получить от Министерства сельского хозяйства Армении воспроизведенные семена от элитарных сортов. Однако от фермеров поступили жалобы относительно качества этих семян, в частности, от жителей Сисиана. В связи с этим Грачья Берберян подчеркнул, что элитарные семена пшеницы, импортированные из России, дали очень хороший результат – 4.-4,5 тонн с 1 га.
Из России в 2010-2011 гг в Армению уже было импортировано 1950 тонн семян элитарной пшеницы и роздано сельчанам на условиях возврата ½, помимо этого, были импортированы и семена из Украины.
Как пояснил специалист, армянские фермеры даже не могут отстоять свои права в силу отсутствия в Армении закона «О сельхозпродукции».