30 Մայիս 2012 - 14:22 AMT
Թաթուլ Մանասերյան. Նոր կառավարության հետևողական քաղաքականությունը թույլ կտա Հայաստանին խուսափել ցնցումներից
Դրամի փոխարժեքի թուլացման վրա հիմնականում ազդել են արտաքին գործոնները, ինչպես նաև ներքին խթանները: Մայիսի 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը:
Նշենք, որ ապրիլից սկսած ազգային արժույթն աստիճանաբար արժեզրկվում էր, որի փոխարժեքը վերջերս հատեց մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց 400 դրամի սահմանը:
Արտաքին գործոնների թվում Մանասերյանը նշեց դեռ 2011թ. եկող միտումները՝ ԱՄՆ տնտեսության որոշակի ակտիվացումը, որի արդյունքում դոլարի դիրքերն ուժեղանում են: Միաժամանակ եվրոյի գոտում արժեզրկվում է եվրոն:
Ինչ վերաբերում է ներքին խթաններին, ապա այստեղ տնտեսագետը նշեց երկրի տնտեսության «զգայունությունը» քաղաքական գործընթացների հանդեպ, նկատի ունենալով մայիսի 6-ի ընտրությունները՝ այդ դեպքերում բիզնեսն իրեն զուսպ է պահում: Այնուամենայնիվ, ըստ Թաթուլ Մանասերյանի, ազգային արժույթի թուլացումը հիմնականում սեզոնային բնույթ է կրում, երբ գյուղացիները պատրաստվում են նոր սեզոնին: «Ագրարային քաղաքականության ճիշտ իրականացման դեպքում երկրի տնտեսությունը կարող է զարգանալ ակտիվ տեմպերով, ինչը մասնակիորեն կհավասարակշռի դրամի արժեզրկումը»,-ասել է նա:
Մանասերյանը նաև նշել է, որ եթե նոր կառավարությունը հետևողական քաղաքականություն վարի, Հայաստանին կհաջողվի խուսափել լուրջ ցնցումներից ինչպես դոլար/ դրամ տատանումների ոլորտում, այնպես էլ արժեզրկման:

На обесценение армянской национальной валюты – драма, в основном повлияли внешние факторы, а также внутренние импульсы. Такое мнение 30 мая на пресс-конференции в Ереване высказал доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян.
Надо отметить, что, начиная с апреля, на валютном рынке Армении наблюдается стабильная девальвация национальной валюты, обменный курс которой по отношению к доллару США за последнее время пересек предел в 400 драмов/$1.
Среди внешних факторов Татула Манасеряна выделил тенденции, начавшиеся еще в 2011 году и продолжающиеся в 2012 году: определенная активность экономики США в рамках проводимой администрацией президента США Барака Обамы, которая приводит к укреплению позиций доллара. Одновременно в силу сложившейся ситуации в еврозоне ослабляются позиции евро.
Что же касается внутренних импульсов, то здесь экономист отметил «чувствительность» экономики страны к политическим процессам (парламентские выборы 6 мая), когда бизнес ведет себя более сдержанно. Тем не менее, по оценке Татула Манасеряна, ситуация с ослаблением нацвалюты носит в основном сезонный характер, когда сельчане готовятся к весеннему сезону. «В случае реализации аграрной политик на должном уровне возможны быстрые темпы активизации экономики страны, что частично уравновесит этот процесс девальвации драма», – отметил он.
Экономист также считает, что в случае реализации последовательной политики со стороны нового правительства Армении удастся к концу года избежать серьезных потрясений как по линии поведения драм/доллар, так и по линии инфляции.