30 Մայիս 2012 - 14:52 AMT
Հայաստանի փոխվարչապետ, հայ-քուվեյթական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Քուվեյթի Պետության դեսպան ԲասամՄուհամմադ ալ Քաբանդինին և Քուվեյթի Պետության քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր տնօրինության փոխտնօրեն Նաբիլ Աբդ ալ Մոհսին ալ Զամիլին:
Ինչպես հաղորդում է ՏԿՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, վերջինս Հայաստանում է գտնվում երկու երկրների միջև օդային հաղորդակցության հաստատման հարցեր քննարկելու նպատակով:
Հյուրերը փոխվարչապետին տեղեկացրեցին հայաստանցի գործընկերների հետ բանակցությունների արդյունքների մասին` նշելով, որ քուվեյթական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցության հաստատմամբ:
Փոխվարչապետը ևս ընդգծեց, որ Հայաստանը կարևորում է ուղիղ օդային կապի առկայությունը, ինչը կխթանի ինչպես երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի, զբոսաշրջության զարգացմանը, այնպես էլ միջպետական շփումների ակտիվացմանը:
Կողմերը հույս հայտնեցին, որ տարվա ընթացքում արդեն որոշակի արդյունքներ կլինեն, առավել ևս, որ 2011թ. Երևանում կայացած հայ-քուվեյթական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքում երկու երկրների կառավարությունների միջև օդային հաղորդակցությունների մասին համաձայնագիր էր ստորագրվել: Զրուցակիցները քննարկեցին նաև երկկողմ համագործակցության այլ հարցեր:

30 Май 2012 - 14:08 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления Армении, сопредседатель армяно-кувейтской межправкомиссии Армен Геворкян принял посла Кувейта в Армении Бассама Мухаммада Аль-Кабанди и заместителя директора директората гражданской авиации Кувейта Набила Абд аль Мохсин аль Джамиля.
Как сообщает пресс-служба министерства ТУ, последний находится в Армении с целью обсуждения вопросов по установлению воздушного сообщения между двумя странами.
Гости проинформировали вице-премьера о результатах переговоров с армянскими коллегами по этому вопросу, отметив, что Кувейт заинтересован в установлении воздушного сообщения с Арменией.
Стороны выразили надежду на то, что в течение года уже будут достигнуты определенные результаты, тем более что в 2011 году в Ереване в рамках заседания армяно-кувейтской межправкомиссии было подписано соответствующее соглашение.