Կառավարությունն իր վերջին նիստում որոշում է կայացրել ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Էկոտոմատո» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգելու մասին: Ինչպես ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ընկերությունն արդեն ձեռնամուխ է եղել 10 մլրդ դրամ ներդրումային ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացմանը, որի ավարտին 70 նոր աշխատատեղ կբացվի:
Ներդրումային ծրագրի երկրորդ փուլը՝ 7,1 մլրդ դրամ, թույլ կտա «Էկոտոմատոյին» ընդլայնել վարդերի արտադրությունը՝ ևս մեկ ջերմոցային տնտեսություն կառուցելով 3 հա տարածքով: Ընդ որում, շուրջ 6,2 մլրդ դրամ կուղղվի հոլանդական «Dalsem» ընկերության արդիական սարքավորումների ձերք բերմանը:
Նախարարը հայտնեց նաև, որ ներդրումային ծրագրի առաջին փուլում՝ 3 մլրդ դրամ, ընկերությունն արդեն իսկ արտահանել է 950 մլն դրամի արտադրանք:

31 Май 2012 - 07:43 AMT
Правительство Армении на последнем заседании 31 мая в рамках инвестиционной программы на сумму более 300 млн. драмов разрешило компании “Экотомато” продлить уплату НДС на три года. Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, компания уже приступила к реализации второго этапа инвестиционной программы общей стоимостью в 10 млрд. драмов, по итогам которой будет создано порядка 70 новых рабочих мест.
Реализация второго этапа инвестпрограммы – 7,1 млрд драмов, позволит «Экотомато» расширить производство роз, построив еще одно тепличное хозяйство площадью 3 га. При этом порядка 6,2 млрд. драмов будет направлено на приобретение современного оборудования голландкой компании «Dalsem».
В связи с этим глава министерства также сообщил, что в рамках первого этапа инвестпрограммы – 3 млрд драмов, компания уже направило на экспорт продукцию на общую стоимость в 950 млн драмов.