31 Մայիս 2012 - 14:29 AMT
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն գործարկում է շինանյութի և արդյունաբերական նյութերի փոխադրման համար նվազեցնող գործակիցները
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը 2012 թվականի հունիսի 1-ից հանրապետության տարածքում «Շինարարական և արդյունաբերական նյութեր» խմբի բեռների փոխադրման ժամանակ կիրառելու է նվազեցնող գործակիցներ: Այդպես, առնվազն 650 տոննա քաշ ունեցող 10-ից մինչև 14 վագոն տեղափոխելու դեպքում կիրառվելու է 0,97, առնվազն 975 տոննա քաշ ունեցող 15 և ավելի վագոն տեղափոխելու դեպքում` 0,95 գործակից:
Ավելի վաղ նշված նվազեցնող գործակիցները կիառվում էին ավազի, խճաքարի և քարի փոխադրման գինն որոշելիս: Այժմ շինանյութի և արդյունաբերական նյութերի ցանկը, որոնց փոխադրումն ավելի էժան կարժենա, էապես լայնացվել է: Այս ցանկում ներառվել են կրաքարը, ծծումբը, գրաֆիտը, կվարցը, կավիճը, պեմզան և հայկական շուկայում մեծ պահանջարկ ունեցող շինարարական և արդյունաբերական նյութերը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ սակագների ձևավորման հիմք են հանդիսանում ՀՀ-ում տնտեսական վիճակի մասին տվյալները և ապագայի կանխատեսումները, ներկա հոսքերի կառուցվածքը,Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման նախագծերը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի սակագնային քաղաքականությունն ուղղված է Հայաստանի տնտեսության արտահանման հատվածի աջակցմանը, փոխադրումների ազգային շուկայիզարգացմանը և երկաթուղային փոխադրումների ծավալի ավելացմանը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:

31 Май 2012 - 13:56 AMT
«ЮКЖД» ввело понижающие коэффициенты на перевозку стройматериалов и промсырья на внутреннем сообщении
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» вводит понижающие коэффициенты при расчете провозной платы за перевозку строительных материалов и промышленного сырья на внутреннем сообщении.
С 1 июня 2012 года при отправке грузов данной номенклатурной группы будут применяться следующие корректировочные коэффициенты: при отправке от 10 до 14 вагонов общим весом не менее 650 тонн – 0,97; при отправке от 15 вагонов и более общим весом не менее 975 тонн – 0,95.
Ранее указанные понижающие коэффициенты применялись при расчете провозной платы на перевозку песка, щебня и камня. Теперь же перечень строительных материалов и промышленного сырья, перевозка которого обойдется грузоотправителям гораздо дешевле, существенно расширен. В него также войдут известняк, сера, графит, кварц, мел, пемза и другие востребованные на армянском рынке стройматериалы и промсырье.
Основой для формирования тарифов ЗАО «ЮКЖД» на внутренние перевозки являются общеэкономическая ситуация в Армении, структура существующих грузопотоков, проекты развития промышленных предприятий.
Тарифная политика ЗАО «ЮКЖД» направлена на поддержку экспортного сектора экономики, развитие внутреннего рынка перевозок и сбалансированный подход к экономике предприятия в целом, увеличение доли железнодорожных перевозок в общем объеме перевозок грузов, сообщает пресс-служба компании.