Հայաստանի և Չեխիայի առևտրաարդյունաբերական պալատների առաջնահերթությունը առևտրային խորհրդի ստեղծումն է երկկողմ առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման նպատակով: Այդ մասին իր հայ պաշտոնակցի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հունիսի 4-ին հայտարարել է Չեխիայի ԱԱՊ նախագահ Պետր Կուզելին: «Մենք պատրաստ ենք հայ գործարարներին առաջարկել բոլոր պայմանները Չեխիայում առևտուր անելու համար»,-հայտարարել է նա:
Այդ կապակցությամբ Պետեր Կուզելին հայտնել է, որ Չեխիայի կառավարությունը 2011թ. ավարտին ընդունել է մինչ 2020թ. արտահանման խթանման ռազմավարություն ԱԱՊ նախագծի հիման վրա: «Այդ փաստաթուղթն աջակցում է այն չեխ ձեռներեցներին, որոնք մտադիր են զարգացնել իրենց արտադրությունն արտերկրում»,-պարզաբանել է նա:
Միաժամանակ Չեխիայի ԱԱՊ ղեկավարը հավելել է, որ չեխ ձեռներեցները շահագրգռված են ներդրումների հարցում ոչ միայն ազատ առևտրի գոտիներում, որոնք շուտով կգործեն Հայաստանում, հեռանկարային են նաև այն ոլորտները, որտեղ Չեխիան ունի զգալի փորձ՝ էներգետիկա, սննդարդյունաբերություն, մասնավորապես, գարեջրի արտադրություն, մեքենաշինություն, որտեղ 2011թ. Չեխիայում արտադրվել է շուրջ 1 մլն ավտոմեքենա:

Приоритетом торгово-промышленных палат Армении и Чехии является создание торгового совета с целью активизации двусторонних торгово-экономических отношений. Об этом на совместной со своим армянским коллегой председателем ТПП РА Мартином Саргсяном пресс-конференции 4 июня в Ереване сказал глава ТПП Чехии Петер Кузели. «Мы готовы предлагать армянским предпринимателям все условия для осуществления торговли в Чехии», – заявил он.
В свози с этим Петер Кузели сообщил, что правительство Чехии в конце 2011 года приняло стратегию поддержки экспорта до 2020 года на основе проекта ТПП. «Этот документ поддерживаются тех чешских производителей, которые намерены развивать свое производство за рубежом», – пояснил он.
Одновременно глава ТПП Чехии добавил, что чешские предприниматели заинтересованы в инвестициях не только в зонах свободной торговли, которые уже скоро будут действовать в Армении, перспективными являются и те сферы, где Чехия имеет значительный опыт, – энергетика, пищевая промышленность, в частности, производство пива, машиностроение, где в 2011 году в Чехии было изготовлено более 1млн. автомобилей.