Չեխիան կարող է եվրաինտեգրման ճանապարհին Հայաստանի հետ կիսել իր փորձը, որպեսզի վերջինս «այդ ճանապարհին չանի համանման սխալներ»: Այդ մասին իր հայ գործընկերոջ` ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանի, հետ հունիսի 4-ին տված համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Չեխիայի ԱԱՊ նախագահ Պետեր Կուզելին:
Տեղեկացված լինելով, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը կառավարական պատվիրակության հետ գտնվում է Բրյուսելում, Պետեր Կուզելին կարևորություն է տվել ազատ առևտրի վերաբերյալ պայմանագրին միանալն ու երկրում համապատասխան ինստիտուտների ստեղծմանը:
Հունիսի 3-4-ը երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Բելգիայի Թագավորության: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, մայրաքաղաք Բրյուսելում Տիգրան Սարգսյանը կայցելի Այ Բի Էյ (IBA) մոլեկուլյար ընկերություն, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ընկերության միջև տեղի կունենա համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման արարողություն:
Նույն օրը Տիգրան Սարգսյանը ելույթ կունենա Եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնում (CEPS): Այցի ընթացքում նախատեսված է հանդիպումը Եվրոպական Ժողովրդական Կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենզի հետ` կուսակցության կենտրոնակայանում, ինչպես նաև մասնակցություն ԵԺԿ քաղաքական խորհրդաժողովին:
Կառավարության պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը:

4 Июнь 2012 - 09:47 AMT
Чехия может поделиться своим опытом с Арменией на пути евроинтеграции, чтобы последняя не «сделала аналогичных ошибок на этом пути». Об этом на совместной со своим армянским коллегой председателем Торгово-промышленной палаты Армении Мартином Саргсяном пресс-конференции 4 июня в Ереване сказал глава ТПП Чехии Петер Кузели.
Будучи проинформированным о том, что министр экономики Армении Тигран Давтян находится с правительственной делегацией в Брюсселе, Петер Кузели придал важность старту переговоров по присоединению к договору о свободной торговле и созданию в стране соответствующих институтов.
Возглавляемая премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном правительственная делегация с рабочим визитом посетит Брюссель. В ходе двухдневного визита 3-4 июня Тигран Саркисян посетит молекулярную компанию IBA, с которой Министерство экономики Армении подпишет соглашение.
В тот же день премьер выступит с докладом в Европейском центе политических исследований CEPS. Также запланирована встреча с Европейской национальной партией и участие в ее политической конференции.
В составе правительственной делегации руководитель администрации правительства Армении Давид Саргсян, временно исполняющий обязанности министра экономики Армении Тигран Давтян, временно исполняющий обязанности министра образования и науки Армен Ашотян, председатель постоянной комиссии по внешним связям НС РА Артак Закарян, исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Арман Хачатрян.