4 Հունիս 2012 - 10:47 AMT
Աշխատանքային այցով Հայաստանում է գտնվում չեխական պատվիրակությունը` Չեխիայի ԱԱՊ ղեկավար Պետեր Կուզելիի գլխավորությամբ: Չեխական պատվիրակության այցի շրջանակներում հունիսի 4-ին Չեխիայի և Հայաստանի ԱԱՊ ղեկավարներ Մարտին Սարգսյանն ու Պետեր Կուզելին ստորագրել են առևտրատնտեսական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և համագործակցության մասին հուշագիր: «Չնայա, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի և Չեխիայի միջև գրանցվում է ապրանաքաշրջանառության աճ, այնուամենայնիվ, այդ տեմպերը չեն համապատասխանում առկա հսկայական պոտենցիալին»,-ասել է ՀՀ ԱԱՊ ղեկավարը` փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո:
Ծրագրվում է, որ համագործակցության շրջանակներում ստեղծվելու է հանձնաժողով` երկու երկրների արդյունաբերողների մասնակցությամբ, ովքեր զբաղվելու են առկա խնդիրների լուծմամբ, այդ թվում`Չեխիայում բիզնես բացելու, Հայաստանից արտահանումը կազմակերպելու և այլ հարցերի առնչությամբ: Բացի այդ, կկազմակերպվեն նաև արդյունաբերողների փոխադարձ ճանաչողական այցեր:
Ինչպես հաղորդել է Մարտին Սարգսյանը, 2011-ի տվյալներով, 2011թ-ին երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է ընդամենը 36 մլն դոլար: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է չեխական կապիտալով մոտ 11 ընկերություն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, ավիացիան, սննդարտադրությունը, ինժեներիան: Հայաստանի ԱԱՊ ղեկավարը նաև հրավիրել է չեխ գործարարներին ներդրումներ կատարել Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում:
Հայաստանից Չեխիա է արտահանվում մոլիբդենի, ֆերոմոլիբդենի խտանյութ, խեցգետիններ, պայտաշեն իրեր, ձեռագործ գորգեր, ադամանդներ, կիսաթանկարժեք քարեր և այլն: Ընդ որում, Չեխիայից Հայաստան է ներկրվում քաղցրեղեն, գարեջուր, սննդամթերք, դեղորայք, թուղթ, տրիկոտաժ և այլն:
Իր հերթին Պետեր Կուզելին ընդգծել է, որ համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրումը լավ հիմք կծառայի երկկողմ համագործակցության զարգացման համար: «Չեխ արդյունաբերողները պատրաստ են բանակցել այն մասին, թե Հայաստանում որ ոլորտներում ներդրումներ կատարել»,-ասել է նա: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ բանակցություններ կտարվեն նաև փոխադարձ ներդրումներ կատարելիս պաշտպանվածության մասին, Հայաստանի և Չեխիայի միջև առևտրի զարգացման ուղղությամբ:

С рабочим визитом в Армении находится чешская делегация во главе с председателем Торгово-промышленной палаты Чехии Петером Кузели. В рамках визита чешской делегации 4 июня в Ереване главы торговых палат Армении и Чехии – Мартин Саргсян и Петер Кузели, подписали меморандум о сотрудничестве с целью развития двусторонних торгово-экономических отношений. «Несмотря на то, что за последние годы между Арменией и Чехией фиксируется рост товарооборота, тем не менее, эти темпы не соответствую имеющемуся огромному потенциалу», – сказал глава ТПП РА после подписания документа.
Планируется, что в рамках сотрудничества будет создана комиссия с участием предпринимателей двух стран, которые будут заниматься решением имеющихся проблем, в том числе по вопросам открытия бизнеса в Чехии, организации экспорта из Армении и иным. Помимо этого, будут организованы взаимные ознакомительные визиты предпринимателей
Как сообщил Мартин Саргсян, по данным на 2011 год товарооборот между двумя странами составил лишь 26 млн. долларов. На сегодняшний день в Армении действует порядка 11 компаний с чешским капиталом в таких сферах, как энергетика, авиации, пищевая промышленность, инженерия. Глава ТПП Армении также пригласил чешских бизнесменов инвестировать в свободные экономические зоны Армении.
Из Армении в Чехию экспортируется концентрат молибдена, ферромолибден, раки, изделия из дерева, ковры ручного изготовления, бриллианты, полудрагоценные камни и другое. При этом из Чехии в Армению импортируются сладости, пиво, продукты питания, лекарства, бумага, трикотаж, керамические изделия и иные товары.
В свою очередь Петер Кузели подчеркнул, что подписание меморандума о сотрудничестве будет хорошей основой на пути развития двустороннего сотрудничества. «Чешские предприниматели готовы вести переговоры о том, в какие сферы инвестировать в Армении», – сказал он. В связи с этим он добавил, что будут проведены переговоры и о применение механизмов защиты взаимных инвестиций, поддержке и развития торговли между Арменией и Чехией.