4 Հունիս 2012 - 13:25 AMT
Օրերս Հայաստանի քաղաքացին ձեռք է բերել King Royal (100g) լուծվող սուրճ, որի արտադրողն է «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ՀՁ ՍՊԸ-ն, որը գտնվում է Կոտայքի մարզում: Ընկերությունը զբաղվում է «Օրիգինալ» սուրճի վերամշակմամբ և փաթեթավորմամբ, «Քինգ» սառը սուրճի և մրգային սառը թեյի՝ լուծվող, արտադրությամբ: Ընկերությունը ներմուծում է ձեթ, ձավարեղեն, խտացրած կաթ, միս, հավ, հավի կիսաֆաբրիկատներ, տուփով շոկոլադ, խաղալիքներ: Սպառողը սուրճի պիտակի տակ հայտնաբերել է մեկ այլ պիտակ՝ «Շոգեխաշած տավարի միս, կտորներով, բարձր որակի»:
Ընկերությունում PanARMENIAN.Net-ին հայտնել են, որ լուծվող սուրճի անհրաժեշտ տարայի պակասի պատճառով «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ընկերությունն օգտագործել է շոգեխաշած մսի համար նախատեսված տարան, որի փաթեթավորմամբ ընկերությունը ևս զբաղվում է: «Այդ տարաները մաքուր են և շատ ավելի ամուր, քան հատուկ փաթեթավորման տարաները, և պիտանի են 3 տարվա ընթացքում»,-ասել են ընկերությունում:
Եվ, իրոք, տարայի վրա նշված է արտադրության ժամկետը՝ 2011թ. դեկտեմբերի 6 և պահպանման ժամկետը՝ 2014թ. դեկտեմբերի 6:
Այնուամենայնիվ, ընկերությունը մոլորեցնում է սպառողին, օգտագործելով լուծվող սուրճի համար չնախատեսված տարա:

На днях гражданин Армении приобрел растворимый кофе King Royal (100g) производителем которого является СП ООО «АРМЕН АМИК ЕХБАРНЕЙР», расположенное в Котайской области Армении.
Компания занимается обработкой и упаковкой кофе Original, холодного кофе King, холодных растворимых чаев, а также импортирует подсолнечное масло, крупы, сгущенное молоко, мясо, курицу, куриные полуфабрикаты, шоколад в упаковке и игрушки.
Потребитель обнаружил, что из-под упаковки виднеется совсем другая надпись: «Говядина Тушеная. Мясо в кусках. Высший сорт».
В компании корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили, что из-за нехватки необходимой тары для упаковки растворимого кофе на производстве воспользовались тарами для упаковки говяжьей тушенки, упаковкой которой компания также занимается.
«Эти тары чистые и намного более прочные, чем специальные упаковочные тары, предусмотренные для растворимого кофе, и пригодны в течение трех лет», – сказали в компании.
Действительно, на упаковке купленного растворимого кофе отмечены дата производства – 6 декабря 2011 года, и срок хранения – 6 декабря 2014 года.
Тем не менее, компания вводит в заблуждение потребителей, используя в производстве несоответствующие для растворимого кофе тары.