5 Հունիս 2012 - 13:36 AMT
Ինչպես նշվում է ՀՀ ԿԲ մամլո հաղորդագրությունում, 2012 թ. մայիսին արձանագրվել է 1.3% գնանկում, ինչի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.5%` ձևավորվելով տատանումների թույլատրելի միջակայքից ցածր մակարդակում:
Խորհուրդն արձանագրեց, որ ներկայումս Եվրամիության պարտքային հիմնախնդիրների քաղաքական լուծումների վերաբերյալ անորոշությունների խորացումը հանգեցրել է մեր հիմնական գործընկեր երկրների, մասնավորապես Եվրամիության և Ռուսաստանի արժույթների նկատմամբ ԱՄՆ դոլարի կտրուկ արժևորմանը, ինչն անդրադարձել է նաև ՀՀ արտարժույթի շուկայի վրա` արտահայտվելով ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ դրամի արժեզրկմամբ: Միաժամանակ, համաշխարհային պահանջարկի աճի տեմպերի դանդաղման ռիսկերի ներքո հիմնական հումքային ու պարենային ապրանքների համաշխարհային շուկաներում ձևավորվում է գնանկումային միջավայր:
Ելնելով ներկա իրավիճակից` ԿԲ Խորհուրդը որոշեց առայժմ ձեռնպահ մնալ տոկոսադրույքի միջոցով դրամավարկային պայմանների էլ ավելի թուլացումից:

5 Июнь 2012 - 13:18 AMT
Центральный банк Армении на заседании 5 июня принял решение оставить неизменной ставку рефинансирования в 8%.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ЦБ РА, в мае 2012 года была зафиксирована 1,3% дефляция, в результате чего 12-месячная инфляция составила 0,5%, установившись ниже допустимого коридора колебаний.
Совет констатировал, что ситуация по преодолению проблем с госдолгом в странах Евросоюза привела к ослаблению национальных валют стран-партнеров Армении, в частности России, что также сказалось на обесценении армянского драма по отношению к доллару США.
В то же время Совет ЦБ РА отмечает, что на основных мировых рынках сырья и продовольствия в силу снижения темпов спроса в условиях сложившихся рисков создается дефляционная среда.
Исходя из сложившейся ситуации, Центробанк Армении решил пока не прибегать к ослаблению денежно-кредитной политики посредством ставки рефинансирования.