ԱՄՆ-ն ողջունում է եվրոպական առաջնորդների կողմից եվրագոտու ճգնաժամի հաղթահարման հրատապությունը հասկանալը, հայտարարել է Սպիտակ տան մամլո քարտուղար Ջեյ Քարնին : Ըստ նրա, Վաշինգտոնն ակնկալում է առաջիկա մի քանի շաբաթների ընթացքում հրատապ գործողություններ, այդ թվում` ԵՄ իրավիճակի մոնիթորինգ` Մեքսիկայում կայանալիք G20 գագաթնաժողովի նախօրեին, հաղորդում է Associated Press-ը:
« Եվրոպական բանկային համակարգի ամրապնդմանն ուղղված շարժումն առավել կարևոր կլինի այս շրջանում»,-ընդգծել է Քարնին:
Նա հավելել է նաև, որ եվրագոտու ճգնաժամը խնդրահարույց է ամերիկյան տնտեսության համար, քանի որ Եվրոպան ԱՄՆ կարևորագույն առևտրային գործընկերներից է և նրանց ֆինանսական համակարգերը սերտորեն փոխկապակցված են:

6 Июнь 2012 - 06:14 AMT
США приветствуют возрастающее понимание срочности преодоления кризиса еврозоны у европейских лидеров, заявил пресс-секретарь Белого Дома Джей Карни. По его словам, в Вашингтоне в ближайшие несколько недель ожидают "ускоренных действий", включая осуществление мониторинга ситуации в ЕС в преддверии саммита G20 18-19 июня в Мексике, передает Associated Press.
"Движение за укрепление европейской банковской системы будет особенно важным в этот период", – подчеркнул Карни.
Он добавил также, что кризис еврозоны в условиях глобального рынка представляет проблему для американской экономики – Европа является важным торговым партнером США, и их финансовые системы глубоко взаимосвязаны.