6 Հունիս 2012 - 12:47 AMT
Գիտությունների ազգային ակադեմիայում այսօր տեղի ունեցավ քննարկում նվիրված օգտագործվող ինտերնետային հասցեների սպառմանը: Քննարկումը կազմակերպել է ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը և «Ինտերնետ հանրություն» հկ-ն: Կազմակերպության նախագահ Իգոր Մկրտումյանը քննարկմանը նշեց, որ նոր IPv6–ը ինտերնետի ապագան է և առանց դրան անցնելու անհնար է ինտերնետի զարգացումը:
Նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նաև ասաց, որ այսօրվա քննարկման նպատակն է հասկանալ, թե որքանո՞վ են Հայաստանում ցանցային ենթակառուցվածքները պատրաստ անցնելու այդ նոր համակարգին: Մկրտումյանը տեղեկացրեց, որ «Ինտերնետ հանրություն»-ը մոնիտորինգ է այժմ անցկացնում այդ հարցով և փորձում է օժանդակել այն ընկերություններին, ովքեր դեռ չեն անցել այդ համարագին. «Հայաստանում խոշոր կազմակերպությունները մեծ մասամբ արդեն անցել են այդ համակարգին, սակայն դա դեռևս չեն հասցրել սպառողներին, այժմ խնդիրը համակարգը բոլորին հասցնելն է»,–հավելեց նա։
Որոշ հաշվարկներով 2015թ-ին Ինտերնետի մուտք ունեցող սարքերի թիվը կանցնի 15 միլիարդը: Ներկա պահին օգտագործվող IPv4 տեսակի հասցեները բավարար չեն: Նոր IPv6 հասցեները հնարավորություն են տալիս Ինտերնետի մուտք տրամադրել ավելի շատ ցանցային սարքերի և համակարգիչների:

6 июня в зале заседаний президиума НАН Армении состоялось обсуждение, посвященное актуальной проблеме – исчерпанию используемых IP-адресов.
Обсуждение организовали Институт информатики и автоматизации НАН РА и общественная организация “Интернет-сообщество”. На обсуждение были приглашены армянские передовые компании в сфере ИТ.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель ОО “Интернет-сообщество” Игорь Мкртумян сказал, что IPv6 – это будущее Интернета, и без перехода на эту систему развитие Интернета просто невозможно.
Он также сказал, что цель данного обсуждения – понять, насколько в Армении сетевые инфраструктуры готовы к переходу на новую систему.
По его словам, ОО “Интернет-сообщество” проводит мониторинг по данному вопросу и пытается помочь компаниям, которые не успели перейти на новую систему.
“В Армении большинство крупных компаний уже перешли на эту систему, однако, она пока не доступна потребителю, и теперь наша задача – сделать систему доступной для всех”, – сказал Мкртумян.
По некоторым подсчетам, число приборов, подключающихся к Интернету, в 2015 году превысит 15 млрд. Использующихся сейчас адресов типа IPv4 недостаточно. Новые адреса IPv6 дают возможность большему количеству сетевых приборов и компьютеров подключаться к Интернету.