«ԲարՔեմփ Երևան» 2012–ն այս տարի կունենա, workshop–ային, դասընթացային շեշտադրումներ։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց կազմակերպչական թիմի անդամ մեդիա փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
«Օրինակ այս տարի ԲարՔեմփի ընթացքում կլինեն լուսանկարչության վարպետության դասեր, DDos հարձակումներից պաշտպանվելու մասին դասընթացներ»,–ասաց Մարտիրոսյանը` նշելով, որ Գյումրիից և Վանաձորից բացի, ԲարՔեմփին կմասնակցեն նաև գորիսեցնիներն ու մարտունեցիները։ Միջոցներ են ներդրվում նաև Արցախից ավելի շատ մասնակիցներ ներգրավվելու համար։
Կազմակերպչական թիմի անդմաները նշեցին, որ արդեն գրանցվել է 1000 մասնակից։ Նրանք հույս ունեն, որ այդ թիվը կհասնի 1300 –ի։
«ԲարՔեմփ Երևանը» կմեկնարկի հունիսի 9-ին և կտևի մինչև 10-ը։ Այն Հայաստանում անց է կացվում 2009 թվականից:
ԲարՔեմփ Երևան 2012-ի հավանավորներն ու աջակիցներն են Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսների ծրագիրը և Ինտերնյուս Հայաստանը ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ, AtTask, BetConstruct, Be2 ընկերությունները, ռուսաստանյան RIA Novosti գործակալությունը: Միջոցառման գլխավոր գործընկերն է Օրանժ Արմենիան:
Միջոցառման ժամանակ քննարկվում են ՏՏ ոլորտին և համացանցին վերաբերող տարատեսակ հարցեր։
Բարքեմփը կոնֆերանսների անցկացման հատուկ ձև է, որտեղ մասնակիցներն իրենք են ընտրում օրակարգը, այն անցկացվում է ոչ ֆորմալ ձևով, լինում են բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում:

В этом году “BarCamp Ереван 2012” будет проходить в формате практического семинара (workshop), обучающих курсов. Об этом 7 июня во время встречи с журналистами рассказал член команды, эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
“Например, в этом году в ходе “BarCamp” будут организованы мастер-классы по фотографии, курсы, обучающие защите от Ddos-атак”, – сказал Мартиросян, отметив, что помимо Гюмри и Ванадзора в мероприятии примут участие и представители из Гориса и Мартуни. Ожидается также участие представителей сферы ИТ из Арцаха.
Представители команды организаторов отметили, что уже зарегистрировалась 1000 участников, и они надеются, что их число достигнет 1300.
“BarCamp Ереван 2012” стартует 9 июня и продлится до 10. Он проводится в Армении с 2009 года. В ходе мероприятия обсуждаются разные вопросы, относящиеся к сфере ИТ.
“BarCamp” – это новый метод проведения конференций, при котором участники сами выбирают повестку дня, проводят ее в неформальной обстановке, организуются открытые обсуждения и свободный обмен мнениями.