8 Հունիս 2012 - 10:01 AMT
«ՀԿԵ» ՓԲԸ Երևան-Բաթում-Երևան ուղևորատար գնացքը կերթևեկի ինչպես և նախորդ տարի, հունիսի 15-ից, հունիսի 8-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընկերության ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսիսյանը: Այս շրջանի առանձնահատկություններից է այն, որ ուղևորության տևողությունը կկրճատվի 1 ժամով՝ կազմելով 16 ժամ 10 րոպե, կգործի վագոն-բուֆետը, իսկ տոմսերը արդեն հունիսի 12-ից հնարավոր կլինի պատվիրել օնլայն ռեժիմով:
Այս առնչությամբ Գագիկ Մովսիսյանը հավելեց, որ 2011թ. ամառվա ընթացքում «Արմենիա» ֆիրմային գնացքից օգտվել է 42 500 ուղևոր, ինչը 5 տոկոսով գերազանցում է 2010թ. ցուցանիշը՝ 40 000 ուղևոր: «2012թ. նախատեսվում է Երևան-Բաթում-Երևան երթուղով տեղափոխել մոտ 50 000 ուղևոր»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է գներին, ապա դրանց հաշվարկման գործակիցը մնացել է նույնը, բացառությամբ ննջարան վագոնի:
Տեղատոմսային (պլացկարտ) տեղը կարժենա 10 000 դրամ, տեղը կուպեավոր վագոնում կարժենա 16 000, ԿՎ բ/հ- Բարձր հարմարավետության կուպեավոր վագոնում՝ 18 հազար դրամ, իսկ 10 հոգու համար նախատեսված VIP վագոնը մեկ ուղղությամբ կարժենա 370 հազար դրամ:

Фирменный пассажирский поезд Ереван-Батуми-Ереван будет курсировать на ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», как и в прошлом году, с 15 июня, сообщил 8 июня на пресс-конференции в Ереване начальник дирекции пассажирских перевозок компании Гагик Мовсисян. Среди особенностей этого сезона представитель компании отметил сокращение проезда на 1 час – до 16 ч. 10 мин, будет действовать также вагон-буфет, а вот билеты с 12 июня можно будет заказать уже в онлайн режиме.
В связи с этим Гагик Мовсисян добавил, что в течение летнего сезона 2011 года услугами фирменного поезда «Армения», курсировавшего по маршруту Ереван-Батуми-Ереван, воспользовались 42 500 пассажиров, что на 5% больше показателя 2010 года (40 000 пассажиров). «Планируется перевезти в международном направлении порядка 50 000 пассажиров в 2012 году», – сказал он.
Что же касается цен, то коэффициенты их расчета остались в этом году неизменными за исключением СВ.
Плацкартное место можно приобрести за порядка 10 000 драмов, 16 000 драмов – место в простом купе, 18 тысяч – в особом купе, а место в СВ – вместо прежних 27 тыс драмов составит 24 тыс. драмов, а вот VIP-вагон, рассчитанный на 10 человек, обойдется в 370 тыс. драмов в одном направлении.
Помимо этого, на ЮКЖД, а с 1 июля начнет работать и электричка в направлении Раздан-Алмаст-Севан-Шоржа.