11 Հունիս 2012 - 14:49 AMT
Եվրամիությունում երբեք չեն կասկածել Իսպանիայի` բանկերի հետ ունեցած իր խնդիրը կարգավորելու վճռականության հարցում, երկուշաբթի օրը Բրյուսելում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ամադեու Տարդիուն, հաղորդում է Ինտերֆաքսը:
«Իսպանական կառավարությունը ֆինանսական աջակցության համար պատասխանատվություն է կրելու Եվրախմբում գործընկերների և ԵՄ ինստիտուտների առջև: Հետևաբար, հենց իսպանական կառավարությունն է օգնության պայմանների մասին հուշագիր ստորագրելու»,- ասել է Տարդիուն` պարզաբանելով լրագրողներին հունիսի 9-ին Եվրախմբի կողմից Իսպանիայի վերաբերյալ ընդունված որոշումը:
Նրա խոսքով` Իսպանիայի իշխանությունները խնդրի լուծման տարբերակների շուրջ մտորելուց հետո հասկացել են, որ «գործընկերներին դիմելն ավելի հուսալի և պակաս թանկ է»:

11 Июнь 2012 - 14:11 AMT
В ЕС никогда не сомневались в решимости испанских властей урегулировать проблему своих банков, заявил в понедельник на брифинге в Брюсселе официальный представитель Еврокомиссии Амадеу Тардиу, передает «Интерфакс».
"Испанское правительство будет нести ответственность перед партнерами по Еврогруппе и институтами ЕС за финансовую помощь. Следовательно, именно испанское правительство будет подписывать меморандум об условиях помощи", – сказал Тардиу, разъясняя журналистам решение, принятое Еврогруппой по Испании 9 июня.
По его словам, испанские власти после размышлений о вариантах решения проблемы поняли, что "более надежно и менее дорого обратиться к партнерам".
Тардиу объяснил размер суммы в 100 млрд, которую согласовали министры финансов Еврогруппы. По его словам, Еврогруппа, надеясь на худшее, подготовила запас прочности, который позволит ей выполнить взятые на себя обязательства.