14 Հունիս 2012 - 08:12 AMT
Էդգար Հովհաննիսյան. Բաքուն իր ագրեսիվ պահվածքով ցանկանում է ստիպել Արևմուտքին «աչք փակել» երկրում տիրող իրավիճակի վրա
Փորձագետ Էդգար Հովհաննիսյանը մեկնաբանել է շփման գծում ադրբեջանական ուժերի վերջին դիվերսիաները, ընդգծելով, որ նրանց հիմնական նպատակն է Արևմուտքից զիջումներ կորզելը:
«Ադրբեջանը փորձում է ավելի թանկ ծախվել, զիջումների հասնել, ստիպել «աչք փակել» մարդու իրավունքների խախտման, ժողովրդավարության հետ կապված իրավիճակի, իշխանության ժառանգական փոխանցման վրա»,-հայտարարել է նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով, Իլհամ Ալիևիև և նրա կնոջ գլխավորությամբ Ադրբեջանի քաղաքական էլիտայի նպատակն է իշխանությունը հետագայում իր որդուն`Հեյդար Ալիևին, փոխանցելը:
Այս առնչությամբ փորձագետը ցավով նկատել է, որ իր նավթային հետաքրքրությունենրի համար Արևմուտքը «աչք է փակում» Ադրբեջանի գործողությունների վրա:

14 Июнь 2012 - 07:54 AMT
Эдгар Ованнисян: Своим агрессивным поведением Баку хочет принудить Запад “закрыть глаза” на ситуацию в стране
Эксперт Эдгар Ованнисян прокомментировал последние диверсии азербайджанских сил на линии соприкосновения, отметив, что их основной целью является добиться от Запада уступок.
“Азербайджан пытается продать себя подороже, получить уступки, принудить “закрыть глаза” на нарушение прав человека, ситуацию с демократией, наследственную передачу власти”,- заявил он.
По словам Ованнисяна, главной целю политической элиты Азербайджана во главе с президентом Ильхамом Алиевым и его женой является обеспечение передачи дальнейшей власти своему сыну Гейдару Алиеву.
В этой связи эксперт с сожалением заметил, что из-за своих нефтяных интересов Запад “закрывает глаза” на действия Азербайджана.