14 Հունիս 2012 - 12:27 AMT
Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում պահանջարկի անկում է դիտվում, սակայն դա էական ազդեցություն չի ունենում գների վրա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Ակցեռն» անշարժ գույքի կորպորացիայի նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը: Նրա խոսքով` գների տատանումները նվազագույնն են` 0,5-1%:
Բաղդասարյանը նշել է, որ անշարժ գույքի գների չնվազելը պայմանավորված է ինչպես շինարարության ծավալների չմեծանալով, այդ թվում շինանյութի և աշխատուժի գները մնացել են նույնը, իսկ որոշ շինանյութեր անգամ թանկացել են, այնպես էլ սպառողական գների ընդհանուր աճով: «Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում կայուն ծանր իրավիճակ է պահպանվում»,- ամփոփել է Բաղդասարյանը:
Նա հաղորդել է նաև, որ չկա Սիրիայի և Իրանի քաղաքացիների կողմից Հայաստանում անշարժ գույքի գնման ծավալների խիստ ավելացում, թեև նշել է, որ նրանք Հայաստանում անշարժ գույքի գնումներով երկրորդն են Ռուսաստանից հետո:

На рынке недвижимости Армении наблюдается падение спроса, однако это не оказывает существенного влияния на цены. Об этом на пресс-коференции в Ереване сообщил президент корпорации недвижимости «Акцерн» Акоп Багдасарян. По его словам, колебания цены минимальны, на уровне 0,5-1%.
Багдасарян отметил, что не снижение цены на недвижимость обусловлено как не увеличением объемов строительства, тем, что цены на стройматериалы и рабочую силу остались прежними, а в некоторые виды стройматериалов даже подрожали, а также общим ростом потребительских цен. “На рынке недвижимости сохраняется стабильно тяжелая ситуация”,- заключил Багдасарян.
Он также сообщил, что нет сильного увеличения объемов покупки недвижимости в Армении гражданами Сирии и Ирана, хотя и отметил, что они занимают второе место по покупкам недвижимости в Армении после России. По словам Багдасаряна, это объясняется тем, что в Иране у граждан есть проблемы с покупкой валюты, а граждане Сирии предпочитают эмигрировать не в Армению, а в западные страны.