(?)Բանկը հանձն է առել ընդլայնել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պորտֆելը, ինչպի՞սի տեմպերով եք առաջ շարժվում, ի՞նչ արդյունքների եք ցանկանում հասնել:
(!)Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը բաժին է ընկնում փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը, այս սեգմենտը երկրի տնտեսության զարգացման կարևորագուն հիմքերից է: ՓՄՁ վարկավորումը բանկի համար առաջնային ուղղություն է իր միջնաժամկետ ռազմավարական քաղաքականության շրջանակներում: Եթե 2010թ ՓՄՁ վարկային պորտֆելը կազմում էր 12 մլն դոլար, ապա 2011-ին այն արդեն հասել է 30 մլն դոլարի: Այսօրվա դրությամբ այս ցուցանիշը կազմում է 30 մլն դոլար, իսկ ահա մինչև 2012-ի ավարտը մենք ծրագրում ենք այն հասցնել 40 միլիոնի: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ այս ուղղությամբ բանկն ունի ամբիցիոզ պլաններ` մինչև 2014թ ՓՄՁ վարկային պորտֆելը հասցնել 60 մլն դոլարի:
(?)Որքանո՞վ են ձեր կողմից տրամադրվող ՓՄՁ վարկերը հասանելի Հայաստանի հեռավոր մարզերում:
(!)Այսօրվա դրությամբ բանկն ունի 16 մասնաճյուղ, որոնցից 9-ը հանրապետության տարբեր մարզերում: Նկատի ունենալով աշխարհագրության ընդլայնումը` բանկի մասնագետները շարժական քաղաքկանության շրջանակներում կարող են տրամադրել ՓՄՁ վերաբերալ անհրաժեշտ բոլոր ծառայությունները: Այսպես, օրինակ, եթե բանկի մասնաճյուղը գտնվում է Ալավերդիում, մենք կարող ենք հաճախորդներ սպասարկել Վանաձորից կամ այլ մերձակա շրջաններից:
(?)Ինչպիսի՞ն է ՓՄՁ վարկային պորտֆելի կառուցվածքը, ո՞ր ուղղություններն են ավելի շահավետ:
(!)Նախ և առաջ բանկը վարկավորում է արդեն իսկ գործող բիզնեսը կամ նորը, եթե վերջինս «գործող» է: Ինչ վերաբերում է պորտֆելի կառուցվածքին, ապա առևտրին և արտադրությանը բաժին է ընկնում վարկերի առավել մեծ բաժինը, մյուս մասը` սպասարկման ոլորտին:
(?)Արդյո՞ք ծրագրում եք այս տարի ընդլայնել բանկի մասնաճյուղերի ցանցը:
(!)Այս տարի մենք բացել ենք նոր «Կոմիտաս» մասնաճյուղը, բացի այդ բանկի գլխավոր գրասենյակը տեղափոխվել է նոր շինություն: Մենք մտադիր ենք զարգացնել արդեն իսկ գոյություն ունեցող մասնաճյուղերի ցանցը, աշխատել այդ մասնաճյուղերի հաճախորդների հետ և 2012թ չենք նախատեսում նոր մասնաճյուղեր բացել:
(?)Արդյո՞ք բանկն ունի բավարար ռեսուրսներ` ՓՄՁ վարկավորելու համար:
(!)Բանկը տրամադրում է ՓՄՁ վարկավորման բավականին մրցունակ պայմաններ: Ընդ որում, «Գազպրոմբանկի» մեր ռուսական բաժնետիրոջ հետ համատեղ, մենք իրականացնում ենք մեր ռեսուրսային բազայի ընդլայնման ուղղությամբ աշխատանքներ, և դա, անկասկած, կօգնի մեզ լինել ավելի ճկուն մեր տոկոսային քաղաքականությունում: Հարկ է նշել, որ 2010թ ՀՀ Կենտրոնական բանկի վերաֆինանասավորման ծրագրի շրջանակներում ներառվել ենք ՓՄՁ վարկավորման առաջատարների եռյակում:
Վարկային պորտֆելի ընդլայնում իրականացվում է նաև միջազգային ֆինանասական կազմակերպությունների, ինչպիսիք են Համաշխարհային բանկը և գերմանական KfW բանկը, ծրագերի մասնակցության շրջանակներում:
2011-ի աշնան սկզբից ՀԲ ծրագրի շրջանակներում արդեն յուրացվել է 120 վարկ, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է 1.2 մլրդ դրամ: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ տարադրամի ամրապնդման պայմաններում վարկերի տրամադրումը դրամով թույլ է տալիս հաճախորդներին զերծ մնալ տատանումների լրացուցիչ ռիսկերից: Կա նաև «Տնտեսության կայունացման վարկային ծրագիր», այն արդեն իրականացվել է, և որի գործող պորտֆելը կազմել է 1.26 մլրդ դրամ: Վերջերս Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԱԲ) ՓՄՁ վարկավորման ծրագրով Առէքսիմբանկին տրամադրել է 10 մլն դոլարի վարկ: Այս ծրագրի շրջանակներում վարկերը տրամադրվում են 3 տարի ժամկետով, տարեկան 11-14 տոկոս տոկոսադրույքով, արդյունաբերության գրեթե բոլոր ոլորտներում, բացառությամբ` ալկոհոլային և ծխախոտի արտադրությունները: ԶԵԱԲ հետ փոխհարաբերությունները չեն սահմանափակվելու միայն ՓՄՁ ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրությամբ: Ներկայումս մեր բանկը բանակցում է ԶԵԱԲ-ում առևտրի ֆինանսավորման զարգացման վարկային գիծ բացելու, ինչպես նաև էներգախնայող նախագծերի վարկավորման համար ֆոնդեր ստանալու ուղղությամբ:
(?)Ի՞նչ մոտեցումներ կամ մեխանիզմներ է կիրառում բանկը ՓՄՁ նկատմամբ:
(!)Այս սեգմենտը զարգացնելու մեր մտադրությունների լրջության մասին է խոսում այն փաստը, որ 2012թ ծրագրերի շրջանակներում բանկի կողմից նշանակալիորեն բարձրացվել է ՓՄՁ վարկավորման մասով ընդհանուր գումարի մակարդակը: ՓՄՁ համար վարկային ծառայություններ առաջարկելիս մենք փորձում ենք հնարավորինս դինամիկ լինել և օգտագործել մեր հնարավորությունների ողջ սպեկտորը: Բերեմ ամենաթարմ օրինակը: Վերջերս բանկը սկսեց վարկի ապահովման համար ընդունել հաճախորդների դրամական հոսքերը, որոնք շրջանառում է բանկը: Վարկերի չափերը, որոնք տրամադրվում են ֆինանասական հոսքերի հիման վրա, բնորոշվում են` հաշվի առնելով հաճախորդի գործունեության և նրա հաշվեհամարի միջոցով իրականացվող վարկային շրջանառության բոլոր առանձնահատկություններով: Վարկի տրամադրման առավելագույն լիմիտը հաճախորդի բանկային հաշվի վարկային շրջանառության մինչև 20 տոկոս է, որոշ դեպքերում` մինչև 40: Նոր մեխանիզմը գործում է ինչպես ՓՄՁ հաճախորդների, այնպես էլ կորպորատիվ հաճախորդների համար: Ընդհանուր առմամբ, մենք փորձում ենք ցուցաբերել վարկերի տրամադրման առավելագույն ճկուն մոտեցում, ինչպես ժամկետների, այնպես էլ տոկոսադրույքների առումով:

(?)Банк взял ориентир на наращивание портфеля по малому и среднему бизнесу, каковы темпы, каких результатов хотите добиться?
(!)На сегодняшний день на малый и средний бизнес приходиться 50% от ВВП Армении, этот сегмент является важнейшей основой развития экономики страны. Кредитование МСБ является приоритетным направлением для банка в рамках его среднесрочной стратегической политики. Если в 2010 году кредитный портфель по МСБ составлял 12 млн. долларов, то в 2011 году он уже увеличился до 30 млн. долларов. На сегодняшний день этот показатель составляет 30 млн. долларов, а вот к концу 2012 года мы планируем довести его до 40 млн. долларов. Хочу отметить, что у банка амбициозные планы в этом направлении – довести кредитный портфель по МСБ до 60 млн. долларов к 2014 году.
(?)Насколько доступны ваши кредиты для МСБ в отдаленных областях Армении?
(!)На сегодняшний день у банка 16 филиалов, из которых 9 – в разных областях республики. С учетом расширения географии присутствия специалисты банка в силу мобильной политики могут предоставлять все необходимые МСБ услуги. Так, например, если филиал банка находиться в Алаверди, то мы можем обслужить клиентов из Ванадзора и иных близлежащих районов.
(?)Какова структура кредитного портфеля по МСБ, какие направления наиболее рентабельны?
(!)В первую очередь банк ориентирован на кредитование уже действующего бизнеса или же нового в случае наличия у него «работающего» бизнеса. Что же касается структуры портфеля, то наибольшая доля кредитов приходиться на кредитование торговли и производства, остальное – на сферу услуг.
(?)Планируете ли расширять филиальную сеть в этом году?
(!)В этом году мы открыли новый филиал «Комитас», помимо этого головной офис банка переехал в новое здание. Мы намерены развивать уже действующую филиальную сеть, работать с клиентами этих филиалов, и на 2012 год не планируем открытие новых.
(?)Располагает ли банк достаточными ресурсами для кредитования МСБ?
(!)Банк предоставляет достаточно конкурентоспособные условия кредитования МСБ. При этом совместно с нашим акционером российским «Газпромбанком» мы проводим работу по расширению нашей ресурсной базы, и это, несомненно, поможет нам быть более гибкими в своей процентной политике. Надо отметить, что по итогам 2010 года в рамках программы Центробанка Армении по рефинансированию вошли в тройку лидеров кредитования МСБ.
Наращивание кредитного портфеля проводиться также в рамках участия в программах международных финансовых организаций, таких как Всемирный банк и немецкий банк KfW.
С начала осени 2011 года по программе ВБ уже освоено 120 кредитов на общую сумму в 1,2 млрд. драмов. Хочу отметить, что в условиях усиления валют предоставление кредитов в драмах позволяет клиентам избегать дополнительных рисков от валютных колебаний. Есть также «Кредитная программа по стабилизации экономики», она уже исполнена, действующий портфель по ней составил 1,26 млрд. драмов. Недавно Евразийский банк развития (ЕАБР) по программе кредитования МСБ выделил Арэксимбанку кредит в $10 млн. В рамках этой программы кредитные средства предоставляются сроком на 3 года по 11-14% годовых, практически во всех сферах промышленности, за исключением производства алкогольной и табачной продукции. Взаимоотношения с ЕАБР не будут ограничиваться только подписанием договора по финансированию МСБ. В настоящее время наш банк ведет переговоры на предмет открытия ЕАБР кредитной линии на развитие торгового финансирования, а также на получение фондов под кредитование энергосберегающих проектов.
(?)Какие подходы или механизмы применяет банк в отношении МСБ?
(!)О серьезности наших намерений развивать этот сегмент говорит тот факт, что в планах на 2012 год банком была значительно повышена планка общей суммы по части кредитования МСБ. В предложении кредитных продуктов для МСБ мы стараемся быть максимально мобильными и использовать весь спектр имеющихся у нас возможностей. Приведу самый свежий пример. Недавно банк начал принимать в качестве обеспечения кредита основные денежные потоки клиентов, находящиеся в обращении у Банка. Размер кредитов, предоставляемых на основании финансовых потоков, определяется с учетом всей специфики деятельности клиента и совершаемого по его счетам кредитного оборота. Максимальный лимит на предоставление кредита до 20 %, а в некоторых случаях – до 40% от кредитного оборота банковского счета клиента. Новый механизм действует, как для клиентов МСБ, так и для корпоративных клиентов. В целом, мы стараемся проявлять максимально гибкий подход к условиям выдачи кредитов, как по срокам, так и по процентной ставке.